Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1720 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1721 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
1722 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
1723 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
1724 | BOJAN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1725 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 200 SEK |
1726 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
1727 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med Yongzheng sex karaktärers märke. | 9 000 SEK |
1728 | FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1729 | SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), med Chenghua fyra karaktärers märke. | Återrop |
1730 | YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
1731 | SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
1732 | FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
1733 | FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
1734 | STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
1735 | TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1785. | 3 500 SEK |
1736 | SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong circa 1790. | 3 500 SEK |
1737 | TALLRIK, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
1738 | FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
1739 | FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35). | 6 000 SEK |
1740 | TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 17 000 SEK |
1741 | FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
1742 | GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 30 000 SEK |
1743 | TERRIN, med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 16 000 SEK |
1744 | STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |
1745 | BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
1746 | SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1747 | PASTEJFORM med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
1748 | BOURDALOU, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
1749 | SMÖRSNÄCKOR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 22 000 SEK |
1750 | TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. | 8 500 SEK |
1751 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
1752 | CABARET, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 10 000 SEK |
1753 | VAS, porslin. Qing dynastin. | 4 000 SEK |
1754 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke. | 50 000 SEK |
1755 | SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke. | 55 000 SEK |
1756 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 50 000 SEK |
1757 | Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke. | 75 000 SEK |
1758 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Yongzheng sex karaktärers märke. | 4 500 SEK |
1759 | FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti. | Återrop |
1760 | PILGRIMSVAS, porslin. Sen Qing dynasti. | 9 500 SEK |
1761 | KLOCKA, porslin. Sen Qing dynastin. | 7 000 SEK |
1762 | TAZZA, porslin. Sen Qing dynasti. | 5 500 SEK |
1763 | SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke. | 30 000 SEK |
1764 | JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti. | 26 000 SEK |
1765 | PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti. | 9 500 SEK |
1766 | TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin. | 3 500 SEK |
1767 | GOLVURNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti. | Återrop |
1768 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 40 000 SEK |
1769 | FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 24 000 SEK |
1770 | VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Med Kangxi sex karaktärers märke. | 28 000 SEK |
1771 | KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal. | Återrop |
1772 | SKÅL, porslin. Japan 1700-tal. | 6 000 SEK |
1773 | ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1774 | MAITREYA, patinerad brons. Västtibetansk/Kashmir troligen 1100-tal eller äldre. | 1 050 000 SEK |
1775 | GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken. | 20 000 SEK |
1776 | GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti. | 40 000 SEK |
1777 | MAHAKALA, brons. | 13 000 SEK |
1778 | TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti. | Återrop |
1779 | BODHISTTVA, förgylld brons. Qing dynastin med Qianlongs märke och period, daterad 1770. | 50 000 SEK |
1780 | BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | 90 000 SEK |
1781 | BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal. | 36 000 SEK |
1782 | TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre. | Återrop |
1783 | TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre. | 18 000 SEK |
1784 | GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin. | 15 000 SEK |
1785 | GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
1786 | DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal. | 8 000 SEK |
1787 | BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti. | 6 000 SEK |
1788 | BÖNERULLE, koppar, ben och pergament. Tibet/Nepal, sent 1800-tal. | Återrop |
1789 | THANGKA, porträtt av, Gelugpa Lama, Qing dynastin, 1800-tal. | 390 000 SEK |
1790 | SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279). | 6 000 SEK |
1791 | FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620). | 5 500 SEK |
1792 | PENSELBAD, porslin. Sen Qing/Republik. Med sigillmärke i rött. | 8 000 SEK |
1793 | VASER, två stycken, porslin. Republik, 1900-talets första hälft. | 7 500 SEK |
1794 | ASK med LOCK, lack. Qing dynastin. | 6 100 SEK |
1795 | SNUSFLASKA med PROPP, hornbill. Qing dynastin. | 4 000 SEK |
1796 | VISITKORTSHÅLLARE, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
1797 | HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början. | 8 000 SEK |
1798 | BÄLTESSPÄNNE, bergkristall. Kina. | 4 000 SEK |
1799 | VAS med LOCK, agat. Kina. | 6 500 SEK |
1800 | SNUSFLASKOR, fem stycken, porslin och sten. Kina, 1900-talets första hälft. | 6 000 SEK |
1801 | SNUSFLASKOR, fem stycken, glas, porslin och sten. Kina, 1900-talets första hälft. | 5 000 SEK |
1802 | SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin. | Återrop |
1803 | RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin. | 10 000 SEK |
1804 | SPEGEL, brons. Sen Qing dynasti med sigillmärke. | 17 000 SEK |
1805 | SPEGLAR, två stycken, brons. Sen Qing dynasti. | Återrop |
1806 | KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin. | Återrop |
1807 | RULLMÅLNINING samt KALLIGRAFI, Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
1808 | BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan. | 22 000 SEK |
1809 | BOK, "Zhongguo jianzhu caihua tu'an", Lin Weiyin, Du Xianzhou. Beijing 1955. | 3 500 SEK |
1810 | BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur. | 4 000 SEK |
1811 | KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974. | 14 000 SEK |
1812 | BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk. | 5 000 SEK |
1813 | TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868). | 6 000 SEK |
1814 | FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani. | 6 000 SEK |
1815 | INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 12 000 SEK |
1816 | ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 000 SEK |
1817 | NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade. | Återrop |
1818 | NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade. | 4 500 SEK |
1819 | OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | 6 500 SEK |