Sockel av Blybergsporfyr, kolonn av diabas, kapitäl av Gammal Klitt. Sockelns höjd 46, kolonnens höjd 114, kapitälets höjd 9, total höjd 169 cm.
Omarbetad, nagg.
Proveniens: Tidigare Lennartsnäs, Uppland.
Tidigare Lennartsnäs, Uppland. Esbjörn Kronbergs samling.