"Världens medelpunkt"
Signerad I A och daterad -05. Akvarell, gouache, tusch och blyerts på papper 17 x 21 cm.
Tidigare i redaktör Torsten Tegnérs samling, Stockholm.
Esbjörn Kronbergs samling.
Alternativt motiv a tergo: sommarlandskap med beteshage.