Fanerat med mahogny. Beslag av förgylld mässing. Skinnklädd skiva. Invändigt spelinredning. Rektangulär rak form. Fyra lådor i sargen. Signerad under ena långsargen med stämpel "J*POTARANGE" och "JME" (fransk skråstämpel). Längd 116, bredd 63,5, höjd 72 cm.
Maskstunget.