Fanerat med jakaranda och amarant. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit marmor. Rak form med svängda hörn och svängda ben. Två dörrar. Längd 56, bredd 39, höjd 70 cm.
Kompletterat.
Bukowskis 1949, auktion 341, katalognr 221.
Vahlne, Bo, Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott, Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Skrifter från Kungl. Husgerådskammaren 12, jämför pottskåp nr 7:66.