Det polykroma mittfältet är uppdelat i tre figurscener; överst, profetliknande figur på tron med uppvaktning i palatsinteriör. Mellandelen, mytologisk figurscen. Nederst, festscen med härskare omgiven av vackra kvinnor. Mörkblå huvudbård med djur och människor i landskap samt kartuscher med porträtt.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med trampveck och smärre skador, en kortsida med smärre hål, senare fransar.