Röd botten med polykroma buketter, vaser, botehs och fåglar. Mörkblåmelerad huvudbård med palmett-, blom- och bladranka.
Något slitage och smutsig, fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck varav en sida med skador. Kortsidorna saknar några knutrader, senare fransar.