Polykrom framställning av stående Shah vid stol i landskap med blommande träd och fåglar, vinröd nisch med arabesker och blommor. Bred mörkblå huvudbård med blomranka och molnband.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador.