Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | ANGELO LELLI, takarmatur, "Suspended ceiling light", Italien, 1950-tal. | 42 000 SEK |
2 | ALDO TURA, serveringsvagn, Italien 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
3 | STILNOVO, tillskriven, golvarmatur, Italien, 1950-tal. | 24 000 SEK |
4 | PIERO FORNASETTI, papperskorg, Milano, Italien. | 6 500 SEK |
5 | PIERO FORNASETTI, papperskorg, "Farfalle", Milano, Italien. | 8 500 SEK |
6 | GIONATAN DE PAS, DONATO D'URBINO & PAOLO LOMAZZI, fåtölj "Joe", Poltronova, Italien. | 12 000 SEK |
7 | GAE AULENTI, soffbord, "Tavolo con Ruote", Fontana Arte, Italien. | 7 500 SEK |
8 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 19 st, Milano, Italien. | 10 000 SEK |
9 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien. | 7 500 SEK |
10 | PIERO FORNASETTI, coasters, 16 st, "Adamo ed Eva", Milano, Italien. | 4 500 SEK |
11 | PIERO FORNASETTI , tallrikar, 10 st, "Astro Labio"
och "Musicalia", Milano, Italien. | 5 000 SEK |
12 | VISTOSI VETRERIA, takarmatur, Italien 1960-tal. | 8 500 SEK |
13 | STILNOVO, tillskriven, golvarmatur, Italien. | Återrop |
14 | CARLO GIORGI, golvarmatur, "Rabarbaro", Italien 1970-tal. | 19 000 SEK |
15 | MATHIEU MATEGOT, Atelier Mategot, tillskriven, takarmatur, Frankrike 1950-tal. | 125 000 SEK |
16 | FÅTÖLJ, Guido Maria Rosati, "Papillon", Giovannetti, Italien, 2000-tal. | Återrop |
17 | FOTPALL, Guido Maria Rosati, "Papillon", Giovannetti, Italien, 2000-tal. | Återrop |
18 | STOLAR, 6 st, Louis Sognot, Frankrike 1950-tal. | Återrop |
19 | LICEU DE ARTES, gungstol, tillskriven, Brasilien, 1960-tal. | 16 000 SEK |
20 | PERCIVAL LAFER, soffa, Lafer MP, Brasilien, 1970-tal. | 13 000 SEK |
21 | MATTHEW HILTON, bord, "Antilope", London 1980-tal. | 7 000 SEK |
22 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, golvarmatur, "G-10", Bergboms, Malmö 1950-tal. | 13 000 SEK |
23 | PIET HEIN, kandelaber, "Ursa Major", 1950-60-tal. | 11 000 SEK |
24 | ERIK GUNNAR ASPLUND, stol, "Göteborg", Cassina, Italien. | 9 500 SEK |
25 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, stolar, ett par, för Glenn of Carlifonia, USA 1950-tal. | 4 100 SEK |
26 | PAOLO DE POLI, fat, 8 st, Italien 1950-60-tal. | Återrop |
27 | STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg studio 1952-72. | 14 000 SEK |
28 | STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1940-50-tal. | 4 500 SEK |
29 | STIG LINDBERG, tallrikar, 14 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62. | 10 000 SEK |
30 | YNGVE EKSTRÖM, skåp och bokhylla, två sektioner, fyra delar "Krus", Westbergs Tranås, 1950-60-tal. | 7 500 SEK |
31 | BERTIL VALLIEN, golvkandelaber, Boda smide. | 4 000 SEK |
32 | HENRIK THOR LARSEN, fåtölj "Ovalia", Torlan, Staffanstorp. | 15 000 SEK |
33 | JOHN KANDELL, fåtölj, "Kontrast", Källemo. | 5 000 SEK |
34 | ARNE NORELL, fåtöljer, 1 par "Ari", Norell. | 26 000 SEK |
35 | JONAS BOHLIN, karmstol "Concrete", Källemo, Värnamo 1981. | 44 000 SEK |
36 | MATS THESELIUS, skåp "National Geographic", Källemo, ca 1990. | 19 000 SEK |
37 | JONAS BOHLIN, golvarmatur, "En dubbel espresso", Källemo ca 1987. | 14 000 SEK |
38 | MATS THESELIUS, Chaise Longue, Källemo 1992. | Återrop |
39 | JONAS ROOTH, vägglampett, egen ateljé, 1998. | 24 000 SEK |
40 | MATS THESELIUS & STAFFAN WIKBERG, bord, "Terrasso", Stockholm 1984. | 6 000 SEK |
41 | JONAS BOHLIN, fåtöljer, ett par, "Paris", Lammhults 2000. | 8 000 SEK |
42 | MATS THESELIUS, fåtölj "Järn/Moccafåtöljen", Källemo 1994. | 46 000 SEK |
43 | MATS THESELIUS, fåtölj, "El Dorado", Källemo, Värnamo efter 2002. | 55 000 SEK |
44 | MATS THESELIUS, stol, "Birdland", Källemo AB, Värnamo ca 2009. | 30 000 SEK |
45 | MATS THESELIUS, fåtölj, "Star", Källemo, Värnamo 2009. | 38 000 SEK |
46 | PER B SUNDBERG, bordslampa, Orrefors 2004. | 14 000 SEK |
47 | JONAS LINDVALL, byrå, "Belly Up", för David Design. | 17 000 SEK |
48 | AINO AALTO, tillskriven, barnsäng, sannolikt 1940-tal. | 16 000 SEK |
49 | ALVAR AALTO, bord, modell 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, sannolikt 1940-tal. | 10 000 SEK |
50 | ALVAR AALTO, bord, modell nr 75, Huoneakalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland, sannolikt 1940-tal. | 8 000 SEK |
51 | ALVAR AALTO, serveringsvagn, "Nr 98", Finland 1940-tal. | 15 000 SEK |
52 | ALVAR AALTO, golvarmaturer, ett par, "Änglavinge", Valaisinpaja Oy, Artek, modell A 805. | 24 000 SEK |
53 | ILMARI TAPIOVAARA, fällstol, "Kongo", Asko, Finland. | 8 500 SEK |
54 | MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal. | 150 000 SEK |
55 | MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge, 1950-tal. | 140 000 SEK |
56 | MARTIN OLSEN, fåtölj, sannolikt för Vik & Blindheim, Norge 1950-tal. | 160 000 SEK |
57 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1960-tal. | 26 000 SEK |
58 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 1966. | 28 000 SEK |
59 | ARNE JACOBSEN, karmstolar, ett par, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark 1965. | 7 000 SEK |
60 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark, 1960-tal. | 22 000 SEK |
61 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 1993, | 26 000 SEK |
62 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 2006. | 37 000 SEK |
63 | ARNE JACOBSEN, fåtoljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001. | 20 000 SEK |
64 | ARNE JACOBSEN, fåtoljer, ett par, "Svanen", Fritz Hansen, Danmark 2001. | 18 000 SEK |
65 | ARNE JACOBSEN, fåtölj, "Ägget", Fritz Hansen, Danmark 2002. | 42 000 SEK |
66 | IB KOFOD LARSEN, fåtöljer, 1 par, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark, 1950-60-tal. | 110 000 SEK |
67 | IB KOFOD LARSEN, soffa, "Elisabeth", Christensen & Larsen, Danmark, 1950-60-tal. | 120 000 SEK |
68 | IB KOFOD LARSEN, sideboard, Säffle Möbelfabrik, 1960-tal. | 55 000 SEK |
69 | HANS J WEGNER, fåtölj, "Bamse", AP-stolen, Danmark. | 32 000 SEK |
70 | HANS J WEGNER, karmstolar, ett par, Carl Hansen & Son, Danmark 1950-60-tal. | 12 000 SEK |
71 | HANS J WEGNER, takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, 1960-70-tal. | 2 000 SEK |
72 | HANS J WEGNER, karmstolar, ett par, "CH-27", Carl Hansen & Søn, Danmark, 1950-tal. | 34 000 SEK |
73 | HANS J WEGNER, fåtölj, Carl Hansen & Søn, Danmark. | 8 000 SEK |
74 | HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", PP Møbler, Danmark. | 13 000 SEK |
75 | HANS J WEGNER, karmstol, "Peacock chair", PP Møbler, Danmark. | 13 000 SEK |
76 | HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1989. | 14 000 SEK |
77 | HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1989. | 22 000 SEK |
78 | HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988. | 20 000 SEK |
79 | HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988-89. | 19 000 SEK |
80 | HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988-89. | 18 000 SEK |
81 | HANS J WEGNER, bord med klaffar, "AT 319", Andreas Tuck, Danmark 1960-tal. | 32 000 SEK |
82 | POUL KJAERHOLM, dagbädd, "PK-80", E Kold Christensen, Danmark. | 110 000 SEK |
83 | HANS J WEGNER, soffbord, "CH-106", Johannes Hansen, Danmark. | 7 500 SEK |
84 | POUL KJAERHOLM, skrivbord, "PK-51", E Kold Christensen, Danmark. | 20 000 SEK |
85 | POUL KJAERHOLM, soffa, "PK-31-2", E Kold Christensen, Danmark. | 32 000 SEK |
86 | KAI KRISTIANSEN, skrivbord, Feldballes Møbelfabrik, Danmark 1960-tal. | 8 000 SEK |
87 | NIELS OLE MØLLER, matbord, 3 stolar och 2 karmstolar, J.L. Møller, Danmark 1950-60-tal. | 26 000 SEK |
88 | BØRGE MOGENSEN, fåtöljer, ett par, "Spanska Stolen", för Fredericia Stolefabrik, Danmark. | 22 000 SEK |
89 | BØRGE MOGENSEN, soffa, Fritz Hansen, Danmark 1996, modell 1758. | 12 000 SEK |
90 | STOLAR, ett par, Børge Mogensen, "Ruder Konge", Sørgeborg Møbelfabrik, Danmark. | Återrop |
91 | BØRGE MOGENSEN, stolar, ett par, "Ruder Konge", Søborg Møbelfabrik, Danmark. | 5 000 SEK |
92 | ARJE GRIEGST, servis, 34 delar, "Konkyle/Triton", Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark. | 7 500 SEK |
93 | FINN JUHL, fåtöljer, ett par, modell 133, France & Son, Danmark. | 22 000 SEK |
94 | MOGENS LASSEN, soffbord, "Egyptian table", troligen för Rud Rasmussen, Danmark. | 9 000 SEK |
95 | MOGENS KOCH, skåpsektioner, 2 st, "Byggereolen", Rud Rasmussen, Danmark. | 7 000 SEK |
96 | OLE WANSCHER, karmstolar, 6 st, P J Jeppesen, Danmark, modell PJ 301. | 12 000 SEK |
97 | VERNER PANTON, takarmatur, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal. | 8 000 SEK |
98 | VERNER PANTON, "Fun Lamp", Lüber, 1960-tal. | 7 000 SEK |
99 | POUL NØRREKLIT, skrivbord, Sigurd Hansens Møbelfabrik, Danmark 1960-tal. | 34 000 SEK |
100 | HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Røjle, Danmark 1950-tal. | 32 000 SEK |