Vitoljat laminerat böjträ av bok, blålackerad trästomme, armlän av svartlackerat stål. Brännstämplad.
Smärre slitage.
Enligt påskrift undertill gåva till HC Ericson (1945-2012) från Sven Lundh 1995.
Modellen som finns med och utan armstöd, formgiven år 1988 och har enligt uppgift från Källemo endast tillverkats i ca 20 exemplar.