Nr. | Föremål | Klubbat pris |
616 | AXEL LARSSON, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 24 000 SEK |
617 | BIRGER EKMAN, plafond, Mjölby Intarsia 1939. | 8 000 SEK |
618 | PLAFOND, Birger Ekman, Mjölby Intarsia 1939. | Återrop |
619 | OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, Jönköping. | 10 000 SEK |
620 | SKÅP, Gösta Thorell, Snickarmästare Albin Johansson, Stockholm 1930. | Återrop |
621 | HJALMAR JACKSON, konsolbord, Stockholm 1920-30-tal. | Återrop |
622 | OTTO SCHULZ & GUNNAR ERIK STRÖM, skåp, Boet, Göteborg 1944. | 65 000 SEK |
623 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer, ett par, "Funkis", Nordiska Kompaniet, ca 1930. | 100 000 SEK |
624 | AXEL EINAR HJORTH, bord, "Funkis", Nordiska Kompaniet, ca 1930. | 44 000 SEK |
625 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 5 st, "Funkis", Nordiska Kompaniet ca 1930. | 80 000 SEK |
626 | AXEL EINAR HJORTH, soffa, "Funkis", Nordiska Kompaniet ca 1930. | 60 000 SEK |
627 | AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 55 000 SEK |
628 | AXEL EINAR HJORTH, bänk, "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933. | 24 000 SEK |
629 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1933. | Återrop |
630 | AXEL-EINAR HJORTH, pallar, ett par, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 42 000 SEK |
631 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 8 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet. | 70 000 SEK |
632 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 50 000 SEK |
633 | CARL MALMSTEN, skåp, Nordiska Kompaniet, ca 1918. | 6 500 SEK |
634 | CARL MALMSTEN, byrå, "Haga", Nordiska Kompaniet, Stockholm 1920-tal. | 25 000 SEK |
635 | CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden", sannolikt Åfors Möbelfabrik. | 12 000 SEK |
636 | CARL MALMSTEN, skåp "Stigberget". | 36 000 SEK |
637 | AXEL EINAR HJORTH, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 24 000 SEK |
638 | AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 105 000 SEK |
639 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 4 st, "Lovö", Nordiska Kompaniet. | 65 000 SEK |
640 | AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 40 000 SEK |
641 | AXEL EINAR HJORTH, karmstolar, ett par, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 44 000 SEK |
642 | FOLKE BENSOW, parksoffa, "Trädgårdsmöbeln Näfveqvarn n:r 3", Näfveqvarns Bruk. | 13 000 SEK |
643 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", Näfveqvarns Bruk. | 13 000 SEK |
644 | HARALD ELOF NOTINI, takarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, 1930-tal. | 17 000 SEK |
645 | BO NOTINI, golvarmatur, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal. | 8 000 SEK |
646 | AXEL EINAR HJORTH, möjligen, bord, Sverige 1930-40-tal. | 6 000 SEK |
647 | AXEL EINAR HJORTH, möjligen, soffa, Sverige 1930-40-tal. | 8 000 SEK |
648 | AXEL EINAR HJORTH, möjligen, skriv-/ biblioteksbord, 1930-40-tal. | 6 500 SEK |
649 | AXEL EINAR HJORTH, möjligen, stolar 1 par, Sverige 1930-40-tal. | 17 000 SEK |
650 | DRAPERI. "Draperi med Långbårder". Gobelängteknik. 267 x 149 cm. Signerat MMF. | 15 000 SEK |
651 | DRAPERIER, 1 par. "Buketter". Inplock på linnebotten. 250,5 x 152 respektive 256 x 158 cm. | 47 000 SEK |
652 | VÄVNADER, 2 st. "Nattviol", rölakan. 42,5 x 39 cm, signerad AB MMF. "Grön kvist med rött", gobelängteknik 58,5 x 45,5. signerad BN. | 4 000 SEK |
653 | VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 31,5 x 59 cm. Signerad AMF. | 9 500 SEK |
654 | VÄVNADER, 1 par. "Vit blomma" och "Gul blomma med bi". Gobelängvariant. 28 x 30,5 respektive 28 x 30 cm. Signerade AMF. | 4 000 SEK |
655 | VÄVNADER, 3 st. "Vindruvor", "Oktober" samt "Tulpan". 34,5 x 35,5, 40 x 30 respektive 34 x 39,5 cm. Komponerade och signerade av Barbro Sprinchorn. | Återrop |
656 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 195 x 232 cm. Signerad perrot -46 R d B. | 20 000 SEK |
657 | VÄVD TAPET. "Vår-Sommar". Gobelängteknik. 162 x 220 cm. Signerad PF G. DEVÈCHE. | 18 000 SEK |
658 | VÄVD TAPET. "Höst-Vinter". Gobelängteknik. 163,5 x 219 cm. Signerad PF G. DEVÈCHE. | 12 000 SEK |
659 | VÄVD TAPET. "Midsommardans" ("La danse de la Saint-Jean"). Gobelängteknik. 235 x 326 cm. Signerad PF GYNNING. | 42 000 SEK |
660 | VÄVD TAPET. "Karneval". Gobelängvariant. 230 x 160,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 60 000 SEK |
661 | VÄVD TAPET. "Strandvägsskutor". Gobelängvariant. 127,5 x 92 cm. Signerad AB MMF MR. | 22 000 SEK |
662 | VÄVD TAPET. "Strandvägsskuta". Gobelängvariant. 104,5 x 95 cm. Signerad AB MMF MR. | Återrop |
663 | VÄVD TAPET. "Röda bokstavstrolleriet". Gobelängvariant. 100 x 227,5 cm. Signerad MH AB MMF. | 18 000 SEK |
664 | OLLE NYMAN. VÄVD TAPET. Gobelängteknik. Signerad O. Nyman ALT. | Återrop |
665 | MATTA. "Spättan grön" ("Grönspättan"). Gobelängteknik. 247 x 147 cm. Signerad AB MMF BN. | 24 000 SEK |
666 | MATTA. "Granen violett". Gobelängteknik. 228 x 169 cm. Signerad AB MMF MR. | 11 000 SEK |
667 | MATTA. "Nejlikan gråsvart". Gobelängteknik. 276,5 x 155 cm. Signerad AB MMF BN. | 34 000 SEK |
668 | MATTA. "Finspong, brun" ("Kringelikroka"). Gobelängteknik. 353,5 x 260,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 48 000 SEK |
669 | MATTA. "Tånga brun och grön". Gobelängteknik. 239,5 x 169 cm. Signerad AB MMF BN. | 20 000 SEK |
670 | MATTA. Gobelängteknik. 260,5 x 174 cm. Signerad GLH MS. | 16 000 SEK |
671 | MATTA. "Park grön". Gobelängteknik. 233 x 151,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 32 000 SEK |
672 | MATTA. "Rubirosa, Zoegas". Gobelängteknik. 255 x 201,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 30 000 SEK |
673 | GALLERIMATTA. "Strutar, gul". Gobelängteknik. 791 x 158 cm. Signerad AB MMF BN. | 90 000 SEK |
674 | MATTA. "Matta Frank nr 4". Tuftad. 121 x 54 cm. Kasthall Ateljé. | 10 000 SEK |
675 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 308 x 203,5 cm. Signerad MMF. | 65 000 SEK |
676 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 198,5 x 139,5 cm. Signerad AB MMF. | 17 000 SEK |
677 | MATTA. "Bankrabatten brun". Flossa. 213,5 x 202 cm. Signerad AB MMF BN. | 30 000 SEK |
678 | MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 302 x 202,5 cm. Signerad AB MMF. | 34 000 SEK |
679 | MATTA. "Vita spetsporten". Reliefflossa. 213,5 x 131,5 cm. Signerad MMF. | 26 000 SEK |
680 | MATTA. "Snedrutan, blå". Reliefflossa. 240,5 x 174 cm. | 8 000 SEK |
681 | MATTA. Rölakan. 200 x 121 cm. Signerad MMF. | 12 000 SEK |
682 | MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 395 x 239 cm. Signerad AB MMF. | 90 000 SEK |
683 | MATTA. "Höstmattan". Rölakan. 228,5 x 170 cm. Signerad MMF. | 11 000 SEK |
684 | MATTA. "Herrumsmattan". Rölakan. 304 x 197 cm. Signerad MMF. | 24 000 SEK |
685 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 246,5 x 170,5 cm. Signerad AB MMF. | 22 000 SEK |
686 | MATTA. "Blå heden". Rölakan. 533 x 257,5 cm. Signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
687 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 350,5 x 259,5 cm. Signerad MMF. | 65 000 SEK |
688 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 300 x 210 cm. Signerad AB MMF. | 36 000 SEK |
689 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 301 x 205,5 cm. Signerad MMF. | 28 000 SEK |
690 | MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 261 x 160,5 cm. Signerad AB MMF. | 22 000 SEK |
691 | MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 300,5 x 198,5 cm. Signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
692 | MATTA. "Parkettmattan". Rölakan. 296,5 x 194,5 cm. Signerad AB MMF. | 30 000 SEK |
693 | MATTA. Rölakan. 302 x 201 cm. Signerad NKT. | 48 000 SEK |
694 | MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 405,5 x 312,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 140 000 SEK |
695 | MATTA. "Falurutan grön". Rölakan. 508 x 328 cm. Signerad AB MMF BN. | 160 000 SEK |
696 | MATTA. "Falurutan, röd". Rölakan. 272,5 x 210 cm. Signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
697 | MATTA. "Falurutan mörk". Rölakan. 247 x 231 cm. Signerad AB MMF BN. | 75 000 SEK |
698 | MATTA. "Falurutan, grön Folksam". Rölakan. 227,5 x 146 cm. Signerad AB MMF BN. | 15 000 SEK |
699 | MATTA. Rölakan. 239,5 x 194 cm. Sverige 1950-tal. | 15 000 SEK |
700 | UTGÅR FELKATALGOSERIAT HUS - MATTA. Rölakan. 184,5 x 102,5 cm. Signerad KB. Sverige 1950-60-tal. | Återrop |
701 | MATTA. Rölakan. 402,5 x 290 cm. Signerad invävt AÖ och à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG. | 65 000 SEK |
702 | MATTA. Rölakan. 552 x 289,5 cm. Signerad MHF ID. | 155 000 SEK |
703 | MATTA. "Muren, ljusblå". Rölakan. 256 x 173 cm. Signerad AB MMF MR. | 32 000 SEK |
704 | MATTA. "Rundlarna, blå". Rya. 164 x 113,5 cm. Signerad AB MMF. | 8 500 SEK |
705 | MATTA. "Tigerfällen". Rya. 212 x 144,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 14 000 SEK |
706 | MATTA. "Bärplockare". Rya. 225,5 x 152 cm. Signerad IH. | 13 000 SEK |
707 | MATTA. "Marina, gul". Rya. 212,5 x 150,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 13 000 SEK |
708 | GEORG JENSEN, bordsurtout, Köpenhamn 1921, 830/1000 silver, | 95 000 SEK |
709 | GEORG JENSEN, kaffeservis, tre delar, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling, | Återrop |
710 | GEORG JENSEN, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-77, sterling. | 24 000 SEK |
711 | GEORG JENSEN, fat, "Magnolia/Blossom", Jensen & Wendel, Köpenhamn 1945-51, sterling, | 22 000 SEK |
712 | GEORG JENSEN, bonbonnière, Köpenhamn, Jensen & Wendel 1945-51, sterling, | 78 000 SEK |
713 | GEORG JENSEN, bordständare/ oljelampa, Köpenhamn 1915-19, 830/1000 silver. | 3 500 SEK |
714 | GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1919-21, | 3 000 SEK |
715 | JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling. | 65 000 SEK |