620
393964

SKÅP, Gösta Thorell, Snickarmästare Albin Johansson, Stockholm 1930.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris

Bonad björk, bårder i palisander, inäggningar av ansiktsmedaljonger m.m i päron, oliv, padock, thuja och amarant, inredning i mahogny med 11+2 olika stora lådor, dörrarnas insida med inlagda lejonmaskaroner, meanderbård, benställning med kanellerade framben, fyrsidiga bakben, fotplattan med inläggningar, löstagbart krön med stiliserad vasakärve och växtornament. Dörrens insida märkt med metallbricka. Bredd 127 cm, djup 49 cm, höjd 196 + krönet 25,5 cm = 221,5 cm.

Smärre skador och slitage.

Otto Schulz (red), "Tidskriften Boet" 1930, skåpet avbildat sid 9, omnämnt sid 10: "Ett matsalsskåp i björk, utfört av Albin Johansson, är ännu ett prov på Thorells förmåga att lyckligt lösa en uppgift. Dekoren är här lugn och enkel, men synnerligen tilltalande".