Nr. | Föremål | Klubbat pris |
918 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike. | 7 000 SEK |
919 | EMILE GALLÉ, vas, Frankrike, jugend. | 6 500 SEK |
920 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 8 500 SEK |
921 | EMILE GALLÉ, parfymflakong, Nancy, Frankrike, jugend. | 1 800 SEK |
922 | EMILE GALLÉ, vas, Nancy, Frankrike, jugend. | 4 500 SEK |
923 | VAS, glas, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend, 1900-talet början. | Återrop |
924 | D'ARGENTAL, vas, Frankrike, jugend, tidigt 1900-tal. | 2 200 SEK |
925 | EUGÈNE MICHEL, vas, Frankrike, jugend. | 7 000 SEK |
926 | RENÉ LALIQUE, vas, "Ormeaux", Frankrike 1920-30-tal. | 6 500 SEK |
927 | RENÉ LALIQUE vas, "Oléron", Frankrike 1920-30-tal. | 5 500 SEK |
928 | LOETZ, vas, 1920-tal. | 3 000 SEK |
929 | JOSEF HOFFMANN, pokalglas, Wiener Werkstätte, Österrike 1916-17. | 7 000 SEK |
930 | PAOLO VENINI, "Fazzoletto", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 3 500 SEK |
931 | CARLO SCARPA, sannolikt, skålfat "A Fili", Venini, Murano. | 7 000 SEK |
932 | TYRA LUNDGREN, skål, Venini, Murano, Italien 1930-40-tal. | 7 000 SEK |
933 | TYRA LUNDGREN, skål, Venini, Murano, Italien 1930-40-tal. | 11 000 SEK |
934 | PAOLO VENINI, timglas, Venini Murano, Italien, 1950-tal. | 2 000 SEK |
935 | FULVIO BIANCONI, vas, "Pezzato", Venini, Murano, Italien 1950-tal. | 26 000 SEK |
936 | FULVIO BIANCONI, skål "A Spicchi", Venini Murano, 1950-tal. | 8 000 SEK |
937 | CARLO SCARPA, sannolikt, vas "Cinese", Murano, Italien. | 15 000 SEK |
938 | FULVIO BIANCONI vas, Venini, Murano, Italien 1951-52. | 220 000 SEK |
939 | PAOLO VENINI, karaffer med proppar, 3 st, "Inciso", Venini, Murano, Italien, 1950-tal. | 8 500 SEK |
940 | GIORGIO FERRO, vas, "Anse volante", A.VE.M (Arte Vetraria Muranese), Italien 1950-tal. | 9 500 SEK |
941 | GIORGIO FERRO, kanna, "Anse volante", A.VE.M (Arte Vetraria Muranese), Italien 1950-tal. | 8 000 SEK |
942 | ARCHIMEDE SEGUSO, objekt, Murano, Italien. | 5 000 SEK |
943 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal, modell S 191. | 42 000 SEK |
944 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 15 000 SEK |
945 | ALESSANDRO PIANON, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 13 000 SEK |
946 | PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 16 000 SEK |
947 | PETER PELZEL, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal. | 14 000 SEK |
948 | JAMES COIGNARD, skulptur, Berengo Fine Arts, Murano, Italien. | 8 500 SEK |
949 | ALF WALLANDER, figurin, Rörstrand 1897. | 12 000 SEK |
950 | ALF WALLANDER, urna med lock, Rörstrand, omkring 1900, jugend. | 4 500 SEK |
951 | RÖRSTRAND, sannolikt Alf Wallander, paraplyställ, 1900-talets början. | 8 500 SEK |
952 | RÖRSTRAND, bordslampa, jugend, omkring 1900. | 1 500 SEK |
953 | ANDERS & BESS WISSLER, burk med lock, Ateljé Solklinten, Mariefred 1924. | 7 000 SEK |
954 | GUSTAVSBERGS PORSLINSFABRIK, trädgårdspall/ piedestal, 1800-talets slut. | 3 000 SEK |
955 | GUNNAR WENNERBERG, servis, 82 delar, "Gullviva", Gustafsberg 1905-20. | 30 000 SEK |
956 | WILHELM KÅGE, urna med lock, "Argenta", Gustavsberg 1932. | 6 000 SEK |
957 | WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", Gustavsberg 1935. | 6 800 SEK |
958 | WILHELM KÅGE, vas, "Argenta", Gustavsberg. | 2 000 SEK |
959 | WILHELM KÅGE, skål, farstagods, Gustavsberg Studio 1952. | 3 500 SEK |
960 | WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1954. | 17 000 SEK |
961 | WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1957. | 28 000 SEK |
962 | WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio 1940-tal. | 7 000 SEK |
963 | WILHELM KÅGE, skål, farstagods, Gustavsberg Studio 1955. | 6 000 SEK |
964 | WILHELM KÅGE, vas, farstagods, Gustavsberg Studio, 1940-tal. | 9 000 SEK |
965 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1969. | 8 000 SEK |
966 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970. | 6 500 SEK |
967 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965. | 21 000 SEK |
968 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1965?. | 7 500 SEK |
969 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1961. | 6 000 SEK |
970 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1970. | 4 000 SEK |
971 | BERNDT FRIBERG, vas, Gustavsberg Studio 1969. | 10 000 SEK |
972 | BERNDT FRIBERG, vaser, 3 st, Gustavsberg Studio 1969-70. | 12 000 SEK |
973 | BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio 1962-78. | 19 000 SEK |
974 | BERNDT FRIBERG, vaser, 4 st, Gustavsberg Studio, en daterad 1974. | 7 500 SEK |
975 | STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1940-50-tal. | 5 500 SEK |
976 | STIG LINDBERG, terrin, Gustavsberg Studio 1940-50-tal. | 22 000 SEK |
977 | STIG LINDBERG, tallrikar, 12 st, "Löja", Gustavsberg 1948-62. | 13 000 SEK |
978 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1958-59. | 28 000 SEK |
979 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1963. | 8 000 SEK |
980 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1961. | 7 500 SEK |
981 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1953. | 11 000 SEK |
982 | STIG LINDBERG, vaser, 2 st samt skål, Gustavsberg Studio 1971 och 1980. | 2 800 SEK |
983 | STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg Studio 1952-72. | 14 000 SEK |
984 | STIG LINDBERG, figurin, "Springare", Gustavsberg Studio 1952-72. | 14 000 SEK |
985 | LISA LARSON, figurin, "Emma" Gustavsberg. | 6 500 SEK |
986 | LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg Studio 1958. | 26 000 SEK |
987 | LISA LARSON, figurin, Gustavsberg 1971-73. | 2 600 SEK |
988 | LISA LARSON, figurin, Gustavsberg. | Återrop |
989 | LISA LARSON, burk, 1980. | 3 000 SEK |
990 | LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg 1988. | Återrop |
991 | TYRA LUNDGREN, relief, "Vingårdsflickan", Gustavsberg 1940-tal. | Återrop |
992 | TYRA LUNDGREN, fågel. | 13 000 SEK |
993 | TYRA LUNDGREN, fågel på gren, Gustavsberg. | 9 000 SEK |
994 | CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand 1950-60-tal. | 7 000 SEK |
995 | CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand. | 3 000 SEK |
996 | CARL-HARRY STÅLHANE, vas, Rörstrand 1963. | 4 000 SEK |
997 | ERICH & INGRID TRILLER, vas, Tobo. | 9 500 SEK |
998 | VICKE LINDSTRAND, gazell, Upsala-Ekeby, 1948-60. | 9 000 SEK |
999 | VICKE LINDSTRAND, gepard, Upsala-Ekeby. | 17 000 SEK |
1000 | MARI SIMMULSON, figurin, "Sittande balinesiska", Upsala-Ekeby 1957, modell 4294. | 7 500 SEK |
1001 | MARI SIMMULSON, skulptur, Upsala-Ekeby. | 26 000 SEK |
1002 | MARI SIMMULSON, figuriner, 2 st, Upsala-Ekeby 1950-60-tal. modell "Sirikit", 4547 och 4355. | 22 000 SEK |
1003 | ÅKE HOLM, skulptur, "Abbedissan", Höganäs, 1940-tal. | 4 500 SEK |
1004 | ÅKE HOLM, dinosaurie, Höganäs 1940-tal. | 5 000 SEK |
1005 | ÅKE HOLM, tupp, Höganäs 1940-tal. | 6 000 SEK |
1006 | ÅKE HOLM, skulptur, "Saul och David" Höganäs 1950-tal. | 16 000 SEK |
1007 | ÅKE HOLM, skulptur, "Susanna och gubbarna", Höganäs 1950-tal. | 5 500 SEK |
1008 | ROLF PALM, ytterfoder, Mölle. | 3 500 SEK |
1009 | HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike. | 20 000 SEK |
1010 | HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike. | 24 000 SEK |
1011 | HANS HEDBERG, ägg och ask med lock, Biot, Frankrike. | 6 500 SEK |
1012 | HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike. | 7 500 SEK |
1013 | HANS HEDBERG, burkar med lock, 2 st, Biot, Frankrike. | 10 000 SEK |
1014 | HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike. | 3 500 SEK |
1015 | HANS HEDBERG, skulptur, i form av ett par körsbär, Biot, Frankrike. | 310 000 SEK |
1016 | HANS HEDBERG, sandros, Biot, Frankrike. | 17 000 SEK |
1017 | HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike. | 18 000 SEK |