Nr. | Föremål | Klubbat pris |
516 | JOSEF FRANK, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2464. | 3 500 SEK |
517 | JOSEF FRANK, karmstol, Firma Svenskt Tenn, modell 652. | 9 500 SEK |
518 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 590. | 28 000 SEK |
519 | JOSEF FRANK, miniatyrbyrå, Firma Svenskt Tenn, modell 2058. | 15 000 SEK |
520 | MATBORD, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1020. | Återrop |
521 | JOSEF FRANK, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 336. | 17 000 SEK |
522 | JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 678. | 32 000 SEK |
523 | JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, variant av modell 2073, "Diplomat". | 30 000 SEK |
524 | JOSEF FRANK, golvarmaturer, 2 st, Firma Svenskt Tenn, modell 1842. | 13 000 SEK |
525 | JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1020. | 8 000 SEK |
526 | JOSEF FRANK, stolar, 8 st, Firma Svenskt Tenn, modell 970. | 28 000 SEK |
527 | JOSEF FRANK, karmstolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 969. | 18 000 SEK |
528 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 961. | 9 000 SEK |
529 | JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 703. | 26 000 SEK |
530 | JOSEF FRANK, klaffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1007. | 4 500 SEK |
531 | JOSEF FRANK, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077. | 47 000 SEK |
532 | JOSEF FRANK, sideboard, Firma Svenskt Tenn, troligen 1950-tal, modell 1148. | 11 000 SEK |
533 | JOSEF FRANK, sideboard, Firma Svenskt Tenn. | 22 000 SEK |
534 | JOSEF FRANK, sängbord, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 914. | 11 000 SEK |
535 | JOSEF FRANK, klaffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1333. | 5 500 SEK |
536 | JOSEF FRANK, bord, Firma Svenskt Tenn, modell 1059. | 8 000 SEK |
537 | BRUNO MATHSSON, dagbädd "Paris", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1930-40-tal. | Återrop |
538 | TOM WOLFENSTEIN, soffa samt fåtöljer, ett par, Ditzingers, Stockholm, 1940-tal. | 280 000 SEK |
539 | STEN-OLOF FRANSSON, gesällarbete, skåp, Linköping 1958. | 20 000 SEK |
540 | STOLAR, 4 st, Carl-Axel Acking, Nordiska Kompaniet, ca 1947. | Återrop |
541 | CARL-AXEL ACKING, karmstol, Nordiska Kompaniet ca 1947. | 5 000 SEK |
542 | OKÄND FORMGIVARE, bord, Sverige 1940-tal. | 8 000 SEK |
543 | HANS BERGSTRÖM, väggarmatur, Ateljé Lyktan, 1940-tal. | 4 000 SEK |
544 | OKÄND FORMGIVARE, takarmatur, Sverige, 1940-50-tal. | 16 000 SEK |
545 | CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Gösta Westerberg AB, Stockholm 1950-tal. | 10 000 SEK |
546 | CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, licenstillverkad i Helsingfors, 1950-tal. | 38 000 SEK |
547 | G.A. BERG, tillskriven, golvarmatur, Sverige 1940-tal. | 12 000 SEK |
548 | AXEL LARSSON, skåp, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors ca 1935. | 12 000 SEK |
549 | KERSTIN HÖRLIN HOLMQUIST, fåtöljer, ett par, "Stora Eva", Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal. | 42 000 SEK |
550 | STIG LINDBERG/DAVID ROSÉN, soffbord, Gustavsberg och Nordiska Kompaniet 1950-tal. | 16 100 SEK |
551 | DAVID ROSÉN, skåp, för Stockholms Stads Hantverksförening, gesällarbete utfört av Bengt Rosén, Stockholm 1955. | 20 000 SEK |
552 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal. | 40 000 SEK |
553 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", ur serien Paradiset, NKs Triva-serie, 1950-60-tal. | 22 000 SEK |
554 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler. | Återrop |
555 | JOHN KANDELL, takarmaturer, ett par, 1950-tal. | 17 000 SEK |
556 | HI-gruppen (Stig Lönngren, Lars Larsson, Gösta Engström), karmstol, Stockholm 1974. | 16 000 SEK |
557 | HI-GRUPPEN, satsbord 4 delar, Stig Lönngren, Lars Larsson, Sverige 1960-70-tal. | 13 000 SEK |
558 | WÜRTEMBERGISCHE METALLWAREN FABRIK (WMF), vinkanna, Tyskland, jugend. | 4 000 SEK |
559 | OKÄND FORMGVARE, bålskål, jugend, Tyskland, ca 1903. | 4 000 SEK |
560 | JOSEF LORENZL, skulptur, sannolikt 1930-tal. | 6 500 SEK |
561 | HAGENAUER, skulptur, Wien 1950-tal. | 10 100 SEK |
562 | JUST ANDERSEN, ljusstakar, ett par, Danmark 1920-30-tal. | 6 000 SEK |
563 | THONET, karmstol och bord, Tjeckoslovakien 1930-tal. | 4 500 SEK |
564 | JOSEF HOFFMANN, stolar, 4 st, Thonet efter 1929. | 19 000 SEK |
565 | OKÄND FORMGIVARE, salongsbord, sannolikt Frankrike 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
566 | JACQUES ADNET, tillskrivet, bord, 1930-40-tal. | 4 000 SEK |
567 | OKÄND FORMGIVARE, bordsur, sannolikt Rackengruppen, Arvika, jugend. | 24 000 SEK |
568 | ALICE NORDIN, bordslampa, Herman Bergman gjuteri, Stockholm 1912, jugend. | 22 000 SEK |
569 | ALICE NORDIN, tillskriven, takarmatur, Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm 1910-20-tal. | 30 000 SEK |
570 | ALICE NORDIN, tillskrivna, lampetter, ett par, Böhlmarks, Stockholm, jugend, 1910-20-tal. | 42 000 SEK |
571 | HUGO ELMQVIST, vas, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 12 000 SEK |
572 | ELSA KOCK, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 2 000 SEK |
573 | EMY WAHLSTRÖM, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend, tidigt 1900-tal. | Återrop |
574 | ELSA KOCK, vas, AB Hugo Elmqvist gjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 2 800 SEK |
575 | VAS, Hugo Elmqvist, brons, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | Återrop |
576 | TORE STRINDBERG, schackpjäser, 32 st, Herman Bergman gjuteri, Stockholm. | 10 000 SEK |
577 | FERDINAND BOBERG, ljuskrona, Santessons tenngjuteri, Stockholm 1905. | 24 000 SEK |
578 | ATELIER TORNDAHL, takarmatur, Perstorp 1920-tal. | 6 000 SEK |
579 | HJALMAR NORRSTRÖM, golvurna, Stockholm 1904. | 4 500 SEK |
580 | OKÄND FORMGIVARE, ljusstakar, ett par, 1920-30-tal. | Återrop |
581 | TAGE FOUGSTEDT, tobaksburk, Stockholm 1923. | 8 500 SEK |
582 | SYLVIA STAVE, vas, C.G. Hallberg, Stockholm 1934. | 4 000 SEK |
583 | SYLVIA STAVE, smyckeskrin, C.G. Hallberg, Stockholm 1934. | 3 500 SEK |
584 | SWEDISH GRACE, skrin, 1930. | 6 000 SEK |
585 | SIGURD PERSSON, ljusstakar, ett par, Sverige. | 8 500 SEK |
586 | RAGNAR ÖSTMAN, fåtöljer, ett par, Sverige 1920-tal. | 8 000 SEK |
587 | SIMON GATE, takarmatur, Orrefors, ca 1928, för Tändstickspalatset. | 40 000 SEK |
588 | AXEL EINAR HJORTH, byrå, Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | 19 000 SEK |
589 | ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk. | 34 000 SEK |
590 | ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 2", Näfveqvarns Bruk. | 36 000 SEK |
591 | ANNA PETRUS, blomlåda, "Nr 2", Näfveqvarns Bruk. | 34 000 SEK |
592 | ANNA PETRUS, blomlåda, "Nr 1", Näfveqvarns bruk. | 32 000 SEK |
593 | ANNA PETRUS, blomlåda "Nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 42 000 SEK |
594 | JOHANNES DAHL, solur på pelare, Näfveqvarns Bruk. | 55 000 SEK |
595 | UNO ÅHRÉN, damfåtölj, Mobilia AB, Malmö ca 1925. | 240 000 SEK |
596 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Ceylon", Nordiska Kompaniet 1930. | 75 000 SEK |
597 | STEN ERICSON, "Jakturnan", Näfveqvarns Bruk, 1920-30-tal. | 9 500 SEK |
598 | IVAR JOHNSSON, trädgårdsurna, "Faunurnan", Näfveqvarns Bruk. | 4 000 SEK |
599 | CARL ELMBERG, trädgårdsurna, "Gravurna Nr 1", Näfveqvarns Bruk. | 3 000 SEK |
600 | CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns bruk. | 5 500 SEK |
601 | OKÄND FORMGIVARE, trädgårdsurna, Sverige 1920-30-tal. | 3 000 SEK |
602 | FOLKE BENSOW, "Parkbänk n:r 2", ett par, Näfveqvarns bruk. | 34 000 SEK |
603 | ELIS BERGH, takarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm 1920-tal. | 32 000 SEK |
604 | ELIS BERGH, ljuskrona, C.G. Hallberg, 1920-tal. | 50 000 SEK |
605 | ELIS BERGH, golvarmatur, C.G. Hallberg, Stockholm ca 1925. | Återrop |
606 | C.G. HALLBERG, väggspegel, Stockholm 1920-30-tal. | 6 500 SEK |
607 | OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, Boet, Sverige 1920-30-tal. | 48 000 SEK |
608 | OTTO SCHULZ, skåp, Boet, 1930-tal. | 40 000 SEK |
609 | AXEL EINAR HJORTH, stol "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 55 000 SEK |
610 | AXEL EINAR HJORTH, "Utö" konsol / biblioteksbord, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 130 000 SEK |
611 | AXEL EINAR HJORTH, bord, "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 120 000 SEK |
612 | AXEL EINAR HJORTH, bokhylla, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 36 000 SEK |
613 | AXEL GUTE, bokstöd, ett par, Sverige 1919. | 12 000 SEK |
614 | AXEL GUTE, bokstöd, ett par, A. Lager, Stockholm 1920. | 8 000 SEK |
615 | SUNE BÄCKSTRÖM, spegel, Sverige 1920-30-tal. | 7 000 SEK |