Svartmålat gjutjärn och koppar, cylindrisk pelare med reliefdekor. Signerad JOCKE DAHL 1921. Höjd 176 cm, varav pelaren 95 cm.
Slitage, bucklor, lödning på solvisarens stjärna.
Modellen formgiven år 1921 och var bland de dyraste föremålen i priskuranterna, den kostade 315 kr 1928.