Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1523 | KÄRL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin. | Återrop |
1524 | SKÅL med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 32 000 SEK |
1525 | VINOFFERSKÅL, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal. | 10 000 SEK |
1526 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin. | Återrop |
1527 | PILGRIMSFLASKA, cloisonné, Qing dynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1528 | VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1529 | TRANOR, ett par, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1530 | TEMPELHUND, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1531 | ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1532 | FIGURIN med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
1533 | FAT, cloisonné. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
1534 | SKÅL, guld. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1535 | BRICKA, silver. Sen Qing dynastin (1644-1912). Märkta Gan Mao Xing. | 34 000 SEK |
1536 | TESERVIS, tre delar, silver. Sen Qing dynastin, 1800-talets slut. | 24 000 SEK |
1537 | BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början. | 8 000 SEK |
1538 | SKULPTUR, silver. Kina. | Återrop |
1539 | MYNT/TACKOR, två stycken, silver. Qing dynastin (1644-1912). | 70 000 SEK |
1540 | ASK med LOCK, försilvrad koppar. Kina, tidigt 1900-tal. Märkning i botten. | 26 000 SEK |
1541 | BORD, hardwood. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | Återrop |
1542 | RÖKELSEHÅLLARE, snidat trä. Qing dynastin, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1543 | PENSELSTÄLL, bambu. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
1544 | PENSELSTÄLL, trä. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 7 000 SEK |
1545 | SKULPTUR, trä. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1546 | GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal. | 2 100 SEK |
1547 | SCHATULL, lack med SCHACKPJÄSER, 32 stycken, ben och elfenben. Samt runda marker. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1548 | ALTARSKÅP, trä. Sen Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1549 | ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin ca 1900. | 6 000 SEK |
1550 | BORD, hardwood. Kina, sen Qing dynastin (1644-1912). | 3 900 SEK |
1551 | ARMLÄNSTOLAR, ett par, hardwood. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 4 500 SEK |
1552 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722) eller äldre. | Återrop |
1553 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, 1700-tal. | 50 000 SEK |
1554 | FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900. | Återrop |
1555 | VRISTSTÖD, ett par, elfenben. Qing dynastin (1644-1912). | 28 000 SEK |
1556 | FIGURIN, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
1557 | SKULPTUR, elfenben. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1558 | SKULPTUR, elfenben. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | Återrop |
1559 | SKULPTUR, korall. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | 64 000 SEK |
1560 | SKULPTURFRAGMENT, fläckig sandsten. Norra Indien, Mathura, Uttar Pradesh, troligen 100/200-tal. | Återrop |
1561 | SKULPTUR, sten. Khmer, troligen 1200-tal. | 19 000 SEK |
1562 | SKULPTURFRAGMENT, fem delar, skiffer. Gandhara. | Återrop |
1564 | HÄNGE/AMULETT, filigranarbete med inläggningar av olika stenar. Tibet, sent 1800-tal. | Återrop |
1565 | THANGKA. Tibet, troligen 1800-tal. Shakyamuni med lärjeungar och lamor. | 44 000 SEK |
1566 | ASK och SNUSFLASKA, vitmetall, stenar och nefrit. Mongoliet, troligen sen Qingdynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1567 | SNUSFLASKOR, fem stycken, försilvrat tenn. Tibet, omkring 1900. | 5 500 SEK |
1568 | SNUSFLASKOR, fem stycken. Tibet, omkring 1900. | 9 000 SEK |
1569 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, försilvrad tenn, korall och turkoser. Tibet omkring 1900. | 2 000 SEK |
1570 | SNUSFLASKOR, nio stycken. Tibet, omkring 1900. | 6 500 SEK |
1571 | SNUSFLASKOR, två stycken, agat. Kina. | 9 500 SEK |
1572 | SNUSFLASKOR, fyra stycken, sten, pekingglas samt ben. Qing dynastin (1644-1912). | 8 500 SEK |
1573 | SNUSDOSA med LOCK, elfenben. Kina, tidigt 1900-tal. | 12 000 SEK |
1574 | SNUSFLASKOR, fem stycken, lack, nefrit, porslin och emalj på koppar. Qing dynastin samt tidigt 1900-tal. | 28 000 SEK |
1575 | SNUSFLASKOR, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal. | 8 500 SEK |
1576 | SNUSFLASKOR med LOCK, två stycken, grön sten samt agat. Qing dynastin (1644-1912). | 18 000 SEK |
1577 | SNUSFLASKA, agat. Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
1578 | SNUSFLASKOR, fem stycken, sten och pekingglas. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | 24 000 SEK |
1579 | SNUSFLASKOR, 11 stycken, porslin och sten. Sen Qing dynastin respektive 1900-talets första hälft. | 505 000 SEK |
1580 | VASER, ett par, lack. Sen Qing dynasti. | 12 000 SEK |
1581 | ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912). | 4 500 SEK |
1582 | VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal. | 2 400 SEK |
1583 | URNA med LOCK, pekinglas. Kina. | 2 400 SEK |
1584 | SKÅL, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1585 | CABARET, sex delar, emalj på koppar. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1586 | ASK samt LACKASK, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1587 | KANNA, emalj på koppar. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1588 | FAT, emalj på koppar. Sen Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1589 | LYKTA/RÖKELSEHUS, emalj på koppar. Kina, 1900-talets första hälft. | 17 000 SEK |
1590 | SKÅP, Korea, troligen 1800-tal. | 6 000 SEK |
1591 | STIGBYGLAR, ett par, brons delvis försilvrade. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 500 SEK |
1592 | BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1594 | FAT, lackarbete. Japan, Meiji (1868-1912). | 10 000 SEK |
1595 | VIKSKÄRM sex delar. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1596 | SHUNGA, teckning. Kanoskolan, Edo (1603-1868). | 5 500 SEK |
1597 | KOPPAR med LOCK, åtta stycken, lack. Japan, 1900-talets första hälft. | Återrop |
1598 | VAS, brons och champleve. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1599 | NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). | 7 500 SEK |
1600 | NETSUKES, sex stycken, elfenben och ben. Japan, omkring 1900. | Återrop |
1601 | INRO samt KNAPPAR, fyra stycken, lack, ben metall och trä. Japan, Meiji (1868-1912). | 2 800 SEK |
1602 | OKIMONOS, två stycken, elfenben. Japan, tidigt 1900-tal. | 8 000 SEK |
1603 | OKIMONOS, ben. Japan, tidigt 1900-tal. | 3 000 SEK |
1604 | OKIMONOS, tre stycken, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal. | 9 000 SEK |
1605 | SKULPTUR, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). | 6 000 SEK |
1606 | OKIMONO, ben och elfenben. Japan, tidigt 1900-tal. | 7 500 SEK |
1607 | FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1608 | FIGURIN, elfenben. Sen Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1609 | VAS, brons. Japan, omkring 1900. Märkt i botten. | 6 000 SEK |
1610 | VAS, brons. Japan, omkring 1900. | 3 200 SEK |
1611 | SKULPTUR, marmor. Kina. | 12 000 SEK |
1612 | GUANYIN, trä. Ming-stil. | 4 000 SEK |
1613 | SKULPTUR, trä. Kina, Ming-stil. | 9 500 SEK |
1614 | GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912). | 6 500 SEK |
1615 | TESKRIN, elfenben och ben. Qing dynastin, 1700-tal. | 8 000 SEK |
1616 | VAS, jade. Qing dynastin, 16/1700-tal. | 50 000 SEK |
1617 | FIGURIN, soapestone. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 14 000 SEK |
1618 | FIGURIN, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1619 | SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Kina. | 24 000 SEK |
1620 | VAS med LOCK, Nefrit. Kina, 1900-tal. | 115 000 SEK |
1621 | SKULPTURER, två stycken, nefrit. Kina. | Återrop |
1622 | RUYISTAV, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal. | 50 000 SEK |
1623 | BÄLTESSPÄNNE, nefrit. Kina, arkaiserande, monterat som förstoringsglas. | 15 000 SEK |
1624 | VAS med LOCK, grön sten. Kina, 1900-tal. | Återrop |