Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1625 | KOPP, nefrit. Kina. | 4 500 SEK |
1626 | FIGURINER, två stycken, sten. Kina. | 3 500 SEK |
1627 | PENSELBAD, nefrit. Kina. | 34 000 SEK |
1628 | FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
1629 | FIGURIN, nefrit. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
1630 | FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina. | Återrop |
1631 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 7 000 SEK |
1632 | PLAKETTER, fyra stycken, nefrit. Kina. | 14 000 SEK |
1633 | ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
1634 | BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Kina. | 60 000 SEK |
1635 | SIGILL, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 3 000 SEK |
1636 | SKULPTUR, nefrit. Kina. | 200 000 SEK |
1637 | SKULPTURER, två stycken nefrit och svartgrön sten. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 38 000 SEK |
1638 | FIGURINER, två stycken, nefrit. Kina. | 7 500 SEK |
1639 | SKÅL samt VINKOPPAR, två stycken, grön sten. Kina. | 4 500 SEK |
1640 | DRÄKTHAKE, nefrit. Kina. | 6 500 SEK |
1641 | BÄLTESSPÄNNEN, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 22 000 SEK |
1642 | PENSELBAD, grön sten. Kina, 1900-talets första hälft. | 3 000 SEK |
1643 | SIGILL, sten. Kina. | Återrop |
1644 | SKULPTUR, sten, Kina. | 4 000 SEK |
1645 | Li Kuchan, Mynha Bird on a Melon. | 85 000 SEK |
1646 | Xu Linlu, Flowerpot with Red Chrysantemum. | Återrop |
1647 | Fan Zeng, Poet. | 80 000 SEK |
1648 | Xu Linlu, Shrimps. | 10 000 SEK |
1649 | Cui Zifan, Cat with red Yarn and Goldfishbowl. | Återrop |
1650 | Cui Zifan, Crabs. | 20 000 SEK |
1651 | Xie Zhiguang, Landscape. | 28 000 SEK |
1652 | Li Kuchan, Still-life with Pak Choy and Guard. | 110 000 SEK |
1653 | Ya Ming, Landscape. | 3 000 SEK |
1654 | Lin Kai, Cormorants. | 13 000 SEK |
1655 | Zhu Qizhan Attributed to, Vine with Grapes. | 19 000 SEK |
1656 | Wu Changshou Attributed to, Peonies and Chickens. | 17 000 SEK |
1657 | BOK med TRÄSNITT, två Vol. 120 färgträsnitt efter målningar av bla Qi Baishi. Utgiven av Rong Bao Zhai, Beijing 1953. | 22 000 SEK |
1658 | BOK med TRÄSNITT. 12 färgträsnitt efter målningar av Qi Baishi. Utgiven av Rong Bao Zhai, Beijing 1959. | Återrop |
1659 | RULLMÅLNING, troligen 1700-tal eller äldre. Shakyamuni Buddha. | 95 000 SEK |
1660 | RULLMÅLNING och KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal. | 110 000 SEK |
1661 | MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1700-tal. Hovdamer beundrandes rullmålningar. | Återrop |
1662 | MÅLNINGAR, tre stycken, samt KALLIGRAFI. Qing dynastin, troligen 1700-tal eller äldre. Från album. | 80 000 SEK |
1663 | MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1664 | MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Landskap med hästar och herdar. | 280 000 SEK |
1665 | SAMLING med 12 MÅLNINGAR samt 12 + 4 KALLIGRAFIER. Qing dynasty, 1800-tal. Motiv med lärda män i landskap. | 155 000 SEK |
1666 | MÅLNING. Sen Qing dynastin (1644-1912). Palatsdamer i trädgård. | 22 000 SEK |
1667 | MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal. | Återrop |
1668 | MÅLNING med KALLIGRAFI.tusch på siden, Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1669 | MÅLNING, sen Qing dynastin (1644-1912). Klipplandskap med påfåglar och hjort. | Återrop |
1670 | RULLMÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal. Lärda män i trädgård. | 3 500 SEK |
1671 | HANDKOLORERAT TRÄSNITT. Qing dynastin (1644-1912). Dörrgudar (menshen/doorgods). | Återrop |
1672 | GLASMÅLNINGAR, ett par. Qing dynastin, 1800-tal. | 3 000 SEK |
1673 | BÖCKER, tre vol. Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". | Återrop |
1674 | URNOR, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 3 600 SEK |
1675 | SKÅL, porslin. 1600-tal, med Jiajings sex karaktärers märke. | 17 000 SEK |
1676 | VAS, porslin. 1700-tal. | Återrop |
1677 | GUDOM, Blanc de Chine. Qing dynastin, 1600-tal. | 14 000 SEK |
1678 | VINOFFERSKÅL, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
1679 | VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin. | 15 000 SEK |
1680 | VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin. | 16 000 SEK |
1681 | FIGURIN, blanc de chine. Kina, 1900-tal. | 1 000 SEK |
1682 | VINOFFERSKÅLAR, tre stycken, blanc de chine. Qing dynastin. | 15 000 SEK |
1683 | VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin. | 8 500 SEK |
1684 | STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
1685 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
1686 | TERRIN med LOCK, porslin. Japan, 1700-tal. | Återrop |
1687 | TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868). | 1 500 SEK |
1688 | KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 500 SEK |
1689 | CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 11 000 SEK |
1690 | CERMONIELLT FAT, biskviporslin. Qing dynastin. | 87 000 SEK |
1691 | SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 2 800 SEK |
1692 | SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal. Med sex karaktärers märke. | 16 000 SEK |
1693 | FLASKOR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 12 000 SEK |
1694 | TEDOSOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
1695 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 32 000 SEK |
1696 | VASER, två stycken, snarlika, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1697 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 000 SEK |
1698 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
1699 | TEKANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 24 000 SEK |
1700 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1701 | SKÅL, porslin, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 10 000 SEK |
1702 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 21 000 SEK |
1703 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 6 500 SEK |
1704 | SKÅLAR, ett par, porslin. Japan, 1700-tal. | 5 000 SEK |
1705 | BÅLSKÅL, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
1706 | VAS med LOCK, kompaniporslin Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1707 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | 5 100 SEK |
1708 | SENAPSBURK med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
1709 | KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin. | 7 000 SEK |
1710 | VÄGGVAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1711 | FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
1712 | SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1713 | TALLRIKAR, nio stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1714 | SERVISDELAR, 22 st, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong, (1736-95). | 110 000 SEK |
1715 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1716 | VAS, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
1717 | VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 70 000 SEK |
1718 | BÅLSKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 40 000 SEK |
1719 | PENSELSTÄLL, porslin, Qing dynastin 1700-tal. | 16 000 SEK |
1720 | TALLRIK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1721 | VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 26 000 SEK |
1722 | KOPPAR med FAT, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1723 | VAS med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 500 SEK |
1724 | FAT samt TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 8 500 SEK |