Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
150. Erik Tryggelin, "Promenad i parken".
150. Erik Tryggelin, "Promenad i parken".
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1667. MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
1667. MÅLNING, Qing dynastin, troligen 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1756. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
6. AXEL FRIDELL, Laverad penselteckning på papper, sign o dat -15.
6. AXEL FRIDELL, Laverad penselteckning på papper, sign o dat -15.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1744. SKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1744. SKÅLAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
750. LAMPFÖTTER, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
750. LAMPFÖTTER, ett par. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
568. ANTIFONARIUM, handskrift, sannolikt 1400-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
958. ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
958. ÄGG, två stycken, porslin. Ryssland, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
440. MARCUS LARSON, Olja på smörpapper, lagd på papp, ej sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
869. FIGURIN, porslin. Berlin, KPM, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
296. SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.
296. SKÅLAR, 3 st. Diameter 22,7, 20,5 respektive 14 cm. Iran.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
295. SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft.
295. SKÅL. Diameter 19 cm. Iran, Keshan 1100-talets andra hälft.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
293. SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.
293. SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
18. Wilhelm von Gegerfelt, Landskap med mur.
18. Wilhelm von Gegerfelt, Landskap med mur.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1725. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
1725. FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
709. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
709. SPEGEL. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
363. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
363. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 215,5 x 137 cm.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
342. SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5 x 144,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 11 000 SEK
357. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 132,5 cm.
357. SEMIANTIK KESHAN. 203 x 132,5 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
376. SEMIANTIK MESHED/MOUD. 204,5 x 131 cm.
376. SEMIANTIK MESHED/MOUD. 204,5 x 131 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
352. SEMIANTIK KAYSERI SAFF. 277,5 x 102 cm.
352. SEMIANTIK KAYSERI SAFF. 277,5 x 102 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
393. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 184,5 x 134,5 cm.
393. SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 184,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
368. SEMIANTIK KIRMAN FIGURAL. 200,5 x 135 cm.
368. SEMIANTIK KIRMAN FIGURAL. 200,5 x 135 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
345. ANTIK KARABAGH GALLERI. 597 x 106 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
358. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm.
358. SEMIANTIK KESHAN. 198,5 x 135,5 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
375. MATTA, semiantik Meshed/Moud. Ca 191,5 x 124 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
343. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 139,5 cm.
343. SEMIANTIK ISFAHAN. 197,5 x 139,5 cm.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
9 000 - 10 000 SEK
1437. CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal.
1437. CHOPARD, savonette, guld, ca 1930-40-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1689. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1689. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. RING, tanzanit, 4.04 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
1273. RING, tanzanit, 4.04 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
894. CIGARETTEASK, av okänd mästare, Moskva 1888.
894. CIGARETTEASK, av okänd mästare, Moskva 1888.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
835. BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.
835. BÄGARE, glas. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
892. VAS, porslin. "Musselmalet", Kungl Dansk, 1900-tal.
892. VAS, porslin. "Musselmalet", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1740. TVÄTTFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1740. TVÄTTFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1538. SKULPTUR, silver. Kina.
1538. SKULPTUR, silver. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1950. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin.
1950. FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
692. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
692. BANKETTER, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1926. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1926. FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
353. SEMIANTIK/OLD KAYSERI SAFF GALLERI. 290,5 x 106 cm.
353. SEMIANTIK/OLD KAYSERI SAFF GALLERI. 290,5 x 106 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
1452. SKÅL, keramik. Troligen Song dynastin (960-1279) .
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
1471. SKULPTUR, brons. Sen Ming dynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
1838. FAT, kraakporslin. Ming dynstin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1614. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
1614. GUANYIN, elfenben. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
810. HALSKEDJA, enligt tradition av Magnus Stenbock (1665-1717). Barock.
810. HALSKEDJA, enligt tradition av Magnus Stenbock (1665-1717). Barock.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
433. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
433. Johan Gustaf Sandberg, Kristus i Getsemane.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1721. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1721. VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
546. Egron Lundgren, ”El Vito”, Zigenaredans.
546. Egron Lundgren, ”El Vito”, Zigenaredans.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
410. BENGT NORDENBERG, Ett par. Olja på duk, sign och dat -85.
410. BENGT NORDENBERG, Ett par. Olja på duk, sign och dat -85.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1921. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1921. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1920. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1920. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
360. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 203,5 x 134,5 cm.
360. SEMIANTIK/OLD KESHAN. 203,5 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
162. Karin Stackelberg - Lagerberg, "Sven, Dutti, Brita och valp i Bushey 1907".
162. Karin Stackelberg - Lagerberg, "Sven, Dutti, Brita och valp i Bushey 1907".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
1531. ASK med LOCK, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1872. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
1872. VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
851. CHAMPAGNEKYLARE, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
851. CHAMPAGNEKYLARE, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
689. STOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
689. STOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
312. BRODERI på siden. 327,5 x 186 cm. Kina 1900-talets början.
312. BRODERI på siden. 327,5 x 186 cm. Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1619. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Kina.
1619. SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
545. Jacob Gillberg, "Axel von Fersen dä" (1719-1794).
545. Jacob Gillberg, "Axel von Fersen dä" (1719-1794).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
862. FIGURINER, tre stycken, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
862. FIGURINER, tre stycken, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1873. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1873. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
1537. BRÄNNARE PÅ FAT silver. Shanghai, 1900-talets början.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
868. FIGURINER, åtta stycken, porslin. Berlin, omkring 1800.
868. FIGURINER, åtta stycken, porslin. Berlin, omkring 1800.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1554. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
1554. FIGURIN, elfenben. Qing dynastin, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
314. ROCK, siden. Höjd 146,5 cm. Kina omkring 1900.
314. ROCK, siden. Höjd 146,5 cm. Kina omkring 1900.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
694. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
694. BANKETT, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustaviansk.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
231. Michael Ancher, Porträtt av Niels Gaihede (1816-1890).
231. Michael Ancher, Porträtt av Niels Gaihede (1816-1890).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
849. TERRIN med LOCK, fajans.  1700-tal, möjligen Stralsund.
849. TERRIN med LOCK, fajans. 1700-tal, möjligen Stralsund.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1633. ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
1633. ASK med LOCK, nefrit. Kina, troligen tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
916. KOVSH, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
916. KOVSH, icke identifierad mästarstämpel, Moskva 1899-1908.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1878. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1878. VASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1903. FAT, porslin. Qing dynastin, Kagnxi (1662-1722).
1903. FAT, porslin. Qing dynastin, Kagnxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
247. Charles Chaplin, Kvinnor i landskap.
247. Charles Chaplin, Kvinnor i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
1786. SKÅL, kompaniporslin Qing dynastin Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
7 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
1592. BUDDHA, förgyllt och lackerat trä. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
1890. FAT, ett par, porslin. Qing dynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
630. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
630. SPELBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1852. URNA, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1631. FIGURIN, nefrit. Kina.
1631. FIGURIN, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1022. SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894.
1022. SNÄCKSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1894.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
933. PLAKETT, guld och emalj, omärkt, Ryssland 1800-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK