Nr. | Föremål | Klubbat pris |
618 | OTTO SCHULZ, fåtöljer, ett par, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal. | 26 000 SEK |
619 | OTTO SCHULZ, fåtölj, "Schulz", Jio Möbler, 1940-50-tal. | 12 000 SEK |
620 | BIRGER EKMAN för Mjölby Intarsia, sannolikt, takplafond, Sverige 1930-40-tal. | 13 000 SEK |
621 | AXEL EINAR HJORTH, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 26 000 SEK |
622 | FÅTÖLJER, ett par, Alvar Andersson tillskrivna, Sverige 1930-tal. | Återrop |
623 | SOFFA, Alvar Andersson tillskriven, Sverige 1930-tal. | Återrop |
624 | AXEL EINAR HJORTH, stolar, 6 st, "Utö", Nordiska Kompaniet, Stockholm. | 12 000 SEK |
625 | AXEL EINAR HJORTH, gungstol, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 13 000 SEK |
626 | AXEL EINAR HJORTH, fåtöljer ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 85 000 SEK |
627 | SKÅP, Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | Återrop |
628 | OKÄND FORMGIVARE, skåp, Reiners Möbler, Mjölby, 1940-tal. | 7 500 SEK |
629 | JAMES KRENOV, vitrinskåp, ca 1970. | 25 000 SEK |
630 | JAMES KRENOV, notställ "för två", 1965. | 13 000 SEK |
631 | GRETA MAGNUSSON GROSSMAN, soffbord, Studio, Sverige 1930-tal. | 18 000 SEK |
632 | BRUNO MATHSSON, vilstol, modell 36, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1939. | 28 000 SEK |
633 | BRUNO MATHSSON, liggstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1938. | 4 500 SEK |
634 | BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 4 000 SEK |
635 | BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | 3 500 SEK |
636 | BRUNO MATHSSON, arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal. | Återrop |
637 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, rullvagn, Triva-serien, NK:s verkstäder i Nyköping, 1960-tal. | 4 000 SEK |
638 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtölj, "Stora Eva", Triva-serien, Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal. | 30 000 SEK |
639 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, canapé, "Lustgården" ur serien "Paradiset" för Nordiska Kompaniets Triva-serie, 1950-60-tal. | 55 000 SEK |
640 | KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, fåtöljer, ett par "Skrindan", OPE-möbler. | 22 000 SEK |
641 | AXEL LARSSON, fåtölj, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, 1940-tal, modell 1207. | 1 200 SEK |
642 | TORE AHLSÉN, golvarmatur, "Napoleon vid Nilen", sannolikt Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 20 000 SEK |
643 | SVEN ENGSTRÖM & GUNNAR MYRSTRAND, fåtölj, "Bågen", Nässjö Stolfabrik, 1950-tal. | 7 000 SEK |
644 | CARL-GUSTAV HIORT AF ORNÄS, fåtölj, Helsingfors 1950-tal. | 24 000 SEK |
645 | HANS BERGSTRÖM, takarmatur, Ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal. | 5 500 SEK |
646 | HANS BERGSTRÖM, bordslampa, Ateljé Lyktan, Åhus 1930-tal. | 5 000 SEK |
647 | CARL CEDERHOLM, fåtölj, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal. | 2 000 SEK |
648 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 143,5 x 135,5 cm. Signerad EvT19KSAL09. | 5 000 SEK |
649 | VÄVNAD, Gobelängteknik, 49 x 46,5 cm, Signerad AW (Alma Andreasson-Wenchert). | Återrop |
650 | VÄVNAD. "Medaljongerna". Rölakan. 59 x 88,5 cm. Signerad AB MMF. | Återrop |
651 | Vävnad "Täppan", gobelängteknik signerad AB MMF 50 x 70 cm. | Återrop |
652 | VÄVNADER, 3 st. Två "Skaftblomman", 133,5 x 48 respektive 41 x 39,5 cm. En "Lövendal", 38,5 x 40,5 cm. Inplock på linnebotten. Signerade MMF. | Återrop |
653 | VÄVNAD. "Kruka och Frukter". Gobelängteknik. Ca 50,5 x 57 cm. Signerad AMF. | 4 000 SEK |
654 | VÄVD TAPET, "Sommaren som var så rar", Gobelängteknik, ca 105,5 x 137,5 cm. Signerad à tergo EEVAHENNA AALTO 1998 PARIS. | Återrop |
655 | DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 288 x 184 cm. Signerat MMF. | 26 000 SEK |
656 | DRAPERI. "Kärvar". Gobelängvariant. 242,5 x 185 cm. Signerat AB MMF BN. | 22 000 SEK |
657 | MATTA. "Spättan blå". Gobelängteknik. 213 x 140 cm. Signerad AB MMF BN. | 20 000 SEK |
658 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 304,5 x 204,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 80 000 SEK |
659 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 214 x 137 cm. Signerad AB MMF BN. | 19 000 SEK |
660 | MATTA. "Nejlikan gråsvart". Gobelängteknik. 272,5 x 219,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
661 | MATTA. "Tånga brun och grön". Gobelängteknik. 116,5 x 115 cm. Signerad AB MMF BN. | 12 000 SEK |
662 | MATTA. "Park Barkåkra IV". Gobelängteknik. 191,5 x 152,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 26 000 SEK |
663 | MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 603 x 270 cm. Signerad AÖ invävt samt à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG 1964. | 125 000 SEK |
664 | MATTA. Flossa. 835 x 473,5 cm. Sverige 1920-30-tal. | 120 000 SEK |
665 | MATTA. Flossa. 543,5 x 334 cm. Sverige 1920-30-tal. | 80 000 SEK |
666 | MATTA. "Ängarna". Flossa. 304,5 x 214 cm. Märta Måås-Fjetterström. | 24 000 SEK |
667 | MATTA. "Lunden". Flossa. 308 x 216 cm. Signerad AB MMF. | 40 000 SEK |
668 | MATTA. "Örtagården". Flossa. 329,5 x 226,5 cm. Signerad AB MMF. | 155 000 SEK |
669 | MATTA. "Rödingen". Flossa. 317,5 x 255 cm. AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson. | 45 000 SEK |
670 | MATTA. "Bankrabatten grön". Flossa. 301 x 207 cm. Signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
671 | MATTA. "Vit botten". Rölakan. 333 x 252 cm. Signerad MMF. | 14 000 SEK |
672 | MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 411,5 x 313 cm. Signerad MMF. | 42 000 SEK |
673 | MATTA. "Ljusa mattan". Rölakan. 407 x 308 cm. Signerad MMF. | 26 000 SEK |
674 | MATTA. "Röd grön äng". Rölakan. 357 x 251 cm. Signerad AB MMF. | 42 000 SEK |
675 | MATTA. "Blå heden". Rölakan. 302,5 x 199,5 cm. Signerad och daterad AB MMF 1953. | 26 000 SEK |
676 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 259 x 204,5 cm. Signerad AB MMF. | 15 000 SEK |
677 | MATTA. "Blå heden". Rölakan. 337 x 180,5 cm. Signerad MMF. | 6 000 SEK |
678 | MATTA. "Rutmattan". Rölakan. 227,5 x 148,5 cm. Signerad AB MMF. | 13 000 SEK |
679 | MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 275 x 205,5 cm. Signerad AB MMF. | 32 000 SEK |
680 | MATTA. "Röda Esset". Rölakan. 264 x 187,5 cm. Signerad AB MMF. | 12 000 SEK |
681 | MATTA. "Randig med tvist, blå". Rölakan. 218 x 173,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 16 000 SEK |
682 | MATTA. "Salerno grå" ("Kristianstad"). Rölakan. 262 x 194 cm. | 55 000 SEK |
683 | MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940. | 30 000 SEK |
684 | MATTA. "Rosita, blå". Rölakan. 191,5 x 136 cm. Signerad AB MMF V MR. | 12 000 SEK |
685 | MATTA. "Kärrmark". Rölakan. 260,5 x 248 cm. Signerad J. | 10 000 SEK |
686 | MATTA. "Timmerstockar". Rölakan. 244,5 x 169 cm. Signerad JJ M (Judith Johansson). | Återrop |
687 | MATTA. "Hallandsåsen". Rölakan. 245 x 189,5 cm. Signerad JJ. | 19 000 SEK |
688 | MATTA. Rölakan. 249 x 165 cm. Signerad invävt AÖ och broderat AGDA ÖSTERBERG. | 7 000 SEK |
689 | MATTA. Rölakan. 331,5 x 262,5 cm. Signerad B. Sverige omkring 1960. | 22 000 SEK |
690 | MATTA. "Fasad orange". Rölakan. 253 x 175,5 cm. Signerad AB MMF MR. | 22 000 SEK |
691 | MATTA. "Fasad, grön II". Rölakan. 255,5 x 177 cm. Signerad AB MMF MR. | 32 000 SEK |
692 | MATTA. Rölakan. 203 x 136,5 cm. Signerad AMB. Sverige omkring 1960. | 2 500 SEK |
693 | MATTA. Rölakan. 244 x 173,5 cm. Signerad AGS (Anna Greta Sjöqvist). | 3 000 SEK |
694 | MATTA. "Blåbärsskogen". Rölakan. 442,5 x 333,5 cm. Signerad GHV LB DT BR. | 100 000 SEK |
695 | MATTA. Rölakan. 295,5 x 200,5 cm. Signerad MRR. | 13 000 SEK |
696 | MATTA. Rölakan. 231,5 x 165,5 cm. Sverige 1960-70-tal. | Återrop |
697 | MATTA. "Tigerfällen". Rya. 201 x 122 cm. Signerad AB MMF BN. | 19 000 SEK |
698 | MATTA. "Marina, gul". Rya. 293 x 197 cm. Signerad AB MMF BN. | 20 000 SEK |
699 | GEORG JENSEN, bordsarmatur, Köpenhamn 1919-21. | 220 000 SEK |
701 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1945-77, sterling. | 24 000 SEK |
702 | GEORG JENSEN, skål, Köpenhamn 1925-32, sterling, | 22 000 SEK |
703 | JOHAN ROHDE, praktskål, Georg Jensen, Köpenhamn 1919-21, | 38 000 SEK |
704 | JOHAN ROHDE FÖR GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 241 delar, "Dronning/Acanthus", Köpenhamn 1933-77. | 70 000 SEK |
705 | GEORG JENSEN, saltkar, ett par med saltskedar, Köpenhamn 1920-33. | 8 000 SEK |
706 | GEORG JENSEN, strösked, Köpenhamn 1915-1927, | 4 000 SEK |
707 | GEORG JENSEN, ringklocka, Köpenhamn 1933-44, sterling, svenska importstämplar. | 3 500 SEK |
708 | HARALD NIELSEN, saltkar, 6 st samt kryddkar, ett par "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44 . | 5 500 SEK |
709 | JOHAN ROHDE för Georg Jensen, bestickuppsättning, 340 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1945-54. | 170 000 SEK |
710 | JOHAN ROHDE för Firma Georg Jensen, bestickuppsättning, 147 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling. | Återrop |
711 | JOHAN ROHDE för Georg Jensen, bestickuppsättning, 18 delar, "Konge/Acorn", Köpenhamn 1933-44, sterling. | 6 500 SEK |
712 | JOHAN ROHDE för Georg Jensen, dessertskedar, 12 st, "Konge/Acorn", | Återrop |
713 | TIAS ECKHOFF, bestickuppsättning 66 delar, "Cypress", Firma Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, | 16 000 SEK |
714 | ANTON MICHELSEN & ROYAL COPENHAGEN, lampfot, Köpenhamn 1919, sterling och porslin. | Återrop |
715 | TAPIO WIRKKALA, skål och bägare, ett par, Kultakeskus OY, Finland 1967 och 1976, | 7 000 SEK |
716 | TAPIO WIRKKALA, skål och slev, Kultakeskus OY, Finland 1976-77, 830/1000 silver. | 8 000 SEK |
717 | TAPIO WIRKKALA, vas, Hopeakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1979, | 12 000 SEK |
718 | JÖRGEN JENSEN, te- och kaffeservis, 4 delar, Stockholm 1924. | 12 000 SEK |