Rektangulärt med rundade hörn, mahogny, valnöt och palisander med inläggningar i fält och band. Längd 190 cm, bredd 90 cm, höjd 76 cm. Ofanerad iläggsskiva 90 x 120 cm samt ofanerad förlängningsdel med utfallande ben 147 x 90 medföljer.
Smärre skador och slitage.
Stockholmsutställningen 1930. Möblerna utställda i avdelningen för dyrbarare rumsinredningar, rum 8:15.
Gustaf Munthe, Moderna Möbler, Natur & Kultur, Stockholm 1931. Möbeln avbildad som bild nr 39.