Fanerat med mahogny, valnöt och palisander, inläggningar i fält och band, två dörrar och en klaff, försilvrade knoppar, inredning med hyllplan och bestickslådor. Längd 180 cm, djup 50 cm, höjd 85,5 cm.
Smärre slitage, något blekt. Nyckel medföljer.
Stockholmsutställningen 1930. Möbeln utställd i avdelningen för dyrbarare rumsinredningar, rum 8:15.
Gustaf Munthe, "Moderna Möbler", Natur & Kultur, Stockholm 1931. Möbeln i övrigt avbildad som bild nr 39.