Vårens Klassiska 568

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
514Fredric Westin Efter, Karl XIV Johan.8 000 SEK
515Wolffgang Hartmann, "Then konungzlige Residens och hufwudstaden Stockholm".Återrop
516CORNELIS DE VISSCHER. Kopparstick, 1658.Återrop
517SKÅP. Fredrik I:s tid. Senbarock.76 000 SEK
518SKRIVSKÅP. Nordeuropa, 1700-talets första hälft. Senbarock.Återrop
519SKÅP. Sverige, 1700-talets första del. Senbarock.25 000 SEK
521SKRIVSKÅP, senbarock, Tyskland, 1700-tal.Återrop
522KABINETTSKÅP. Troligen Flandern, 1600-talets andra hälft. Barock.70 000 SEK
523SKÅP, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.16 000 SEK
524POTTSKÅP. Italien, 1700-talets slut.Återrop
525SKRIVMÖBEL, av Johan Öman (mästare i Stockholm 1815-1833). Karl Johan.10 000 SEK
526SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.26 000 SEK
527RULLKLAFFSEKRETÄR. Frankrike, 1700-talets slut. Directoire.14 000 SEK
528BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft. Senbarock.Återrop
529BYRÅ, tillskriven Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-1773). Rokoko.50 000 SEK
530BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795). Rokoko..46 000 SEK
531BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804). Rokoko.26 000 SEK
532BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.36 000 SEK
533BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
534BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.22 000 SEK
535BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.50 000 SEK
536BYRÅ, av Gottlieb Iwersson 1783 (mästare i Stockholm 1778-1813). Gustaviansk.2 100 000 SEK
537BYRÅ, av Gustaf Foltiern 1782 (mästare i Stockholm 1771-1804). Gustaviansk.225 000 SEK
538BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.260 000 SEK
539BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), ej signerad. Gustaviansk.75 000 SEK
540BYRÅ, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerad. Gustaviansk.100 000 SEK
541BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.Återrop
542BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk.80 000 SEK
543BYRÅ, gustaviansk, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), ej signerad.Återrop
544BYRÅ, av Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797). Gustaviansk.Återrop
545Georg Haupt, HÖRNSKÅP, ett par, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerade. Gustavianska.1 000 000 SEK
546BYRÅ, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808). Gustaviansk.40 000 SEK
547BYRÅ, Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk.43 000 SEK
548BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Sengustaviansk.18 500 SEK
549BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.40 000 SEK
550BYRÅ. Sengustaviansk, 1700-talets slut.24 000 SEK
551SKRIVBYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.20 000 SEK
552SKRIVBYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets slut. Sengustaviansk.36 000 SEK
553SEKRETÄR. Stockholmsarbete av mästerstyckekvalitet. Karl Johan, omkring år 1820.50 000 SEK
554SKRIVBORD MED UPPSATS, av Fredrich Iwersson (mästare i Stockholm 1780-1801), ej signerat.700 000 SEK
555SKRIVBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). Rokoko.20 000 SEK
556SPELBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).42 000 SEK
557FÄLLBORD, av Jacob Siölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).16 500 SEK
558FÄLLBORD, två stycken snarlika. Mälardalen, omkring år 1800.10 500 SEK
559DAMARBETSBORD, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare 1776-1806 i Stockholm). Sengustavianskt.44 000 SEK
560BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustavianskt.40 000 SEK
562TEBORD, med fajansbricka Rörstrand 1769.30 000 SEK
563SLAGBORD. Sverige 1700-talets andra hälft. Rokoko.39 000 SEK
564STENBORD. Skåne, 1800-tal.Återrop
565MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.Återrop
566GUERIDONER, ett par. Fredrik I:s tid. Senbarock.12 000 SEK
567KOLONN. Gustaviansk, 1700-talets slut.30 000 SEK
568POUDREUSE. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Johan Jacob Eisenbletters art. Rokoko.34 000 SEK
569KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art, 1700-talets slut.Återrop
570KONSOLBORD. Gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.15 000 SEK
571KONSOLBORD. Gustavianskt, 1700-talets slut.12 000 SEK
572KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.21 000 SEK
573KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete i Pehr Ljungs art.21 000 SEK
574KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.14 000 SEK
575KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1800-talets början.18 000 SEK
576KONSOLBORD, av Carl Fredrik Thim (spegelfabrikör och grosshandlare i Stockholm, född 1781, död 1834). Empire.20 000 SEK
577KONSOLBORD. Stockholmarbete, 1800-talets början. Empire.Återrop
578KONSOLBORD. Skivan, Italien, 1700-tal. Senbarock. Senare underrede.Återrop
579KONSOLBORD. Troligen England 1700-talets slut.42 000 SEK
580KONSOLBORD. Italien, 1700-talets slut.26 000 SEK
581SALONGSGRUPP, åtta delar, bestående av sex karmstolar, en soffa och ett bord. Karl Johan, 1800-talets första hälft.90 000 SEK
582TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.16 500 SEK
583SOFFA, av Jacob Malmsten (mästare i Stockholm 1780-1788). Gustaviansk.82 000 SEK
584SALONGSGRUPP, 11 delar, av Johannes Andersson (1763-1840) i Skår, tidigt 1800-tal.105 000 SEK
585DUCHESSE BRISÉE, av Francois Canot (verksam i Lyon, 1721-1786). Louis XVI.30 000 SEK
586KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
587KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
588KARMSTOL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
589KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft. Rokoko.Återrop
590KARMSTOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.21 000 SEK
591KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.21 000 SEK
592KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.Återrop
593KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777). Gustavianska.50 000 SEK
594KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.Återrop
595KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets slut. Gustavianska.56 000 SEK
596KARMSTOLAR, ett par. Sydeuropa, 1800-talets första hälft.Återrop
597KARMSTOLAR, fyra stycken (3+1), av Ephraim Ståhl mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.120 000 SEK
598KARMSTOLAR ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.36 000 SEK
599KARMSTOLAR, två stycken snarlika. Sengustavianska, 1800-talets början.19 000 SEK
600BALJFÅTÖLJER, ett par. Sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början.Återrop
601KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.20 000 SEK
602KARMSTOLAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.22 000 SEK
603STOLAR, tre stycken. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft. Rokoko.14 000 SEK
604STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 500 SEK
605STOLAR, ett par. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.12 000 SEK
606STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.13 500 SEK
607STOLAR, sex stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.40 000 SEK
608STOLAR, fyra stycken. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.17 000 SEK
609STOLAR, åtta stycken, av Lars Söderholm (mästare i Stockholm 1785-1794). Gustavianska.60 000 SEK
611STOLAR, sju stycken snarlika. Gustavianska, 1700-talets slut. En senare stol medföljer.26 000 SEK
612STOLAR, 12 stycken (9+1+2) snarlika av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.Återrop
613STOLAR, tre stycken, tillskrivna Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800). Gustavianska.15 000 SEK
614STOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.15 500 SEK
615STOLAR, fyra stycken, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska.15 000 SEK
616STOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, omkring år 1800. Sengustavianska.17 500 SEK