Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1831 | BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande. | 6 000 SEK |
1832 | BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande. | 9 000 SEK |
1833 | BÄLTESSPÄNNE, brons, delvis försilvrat. Arkaiserande. | Återrop |
1834 | STÄMNYCKEL till QIN, brons. Arkaiserande. | 4 000 SEK |
1835 | BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin. | 60 000 SEK |
1836 | SPEGEL, förgylld brons. Tang dynastin. | 52 000 SEK |
1837 | VAS, delvis förgylld. Tang dynastin. | 24 000 SEK |
1838 | TRIPOD med LOCK, delvis förgyllt silver. Troligen Tang dynastin. | 60 000 SEK |
1839 | BÄGARE, silver. Troligen Tang dynastin. | 50 000 SEK |
1840 | KRUKA med LOCK och HÄNKEL, försilvrad. Troligen Tang dynastin. | 30 000 SEK |
1841 | KOPP, silver. Troligen Tang dynastin. | 72 000 SEK |
1842 | DOSA, silver. Troligen Tang dynastin. | 30 000 SEK |
1843 | VAS, försilvrad metall. Troligen Tang dynastin. | 21 000 SEK |
1844 | ASK med LOCK, silver. Troligen Tang dynastin. | 8 500 SEK |
1845 | VAS, guld. Qing dynastin, 16/1700-tal. | 170 000 SEK |
1846 | KENDI, förgylld metall. Ming dynastin. | 8 500 SEK |
1847 | LÅDA med BÖNEBOK, förgylld metall. Kina. | 7 000 SEK |
1848 | SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal, med Hongxian fyra karaktärers märke i rött. | 44 000 SEK |
1849 | FIGURIN, lergods. Sui dynastin (589 - 618). | 2 400 SEK |
1850 | HANDSPEGEL, brons. Ming dynastin (1368-1644) eller äldre. | 10 000 SEK |
1851 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Arkaiserande, troligen Ming dynastin. | 12 000 SEK |
1852 | VAS, brons. Ming dynastin, 1500-tal. | 27 000 SEK |
1853 | VASER, ett par, brons. Ming dynastin (1368-1644). | 4 000 SEK |
1854 | VAS, brons. Arkaiserande, Ming dynastin (1368-1644) eller äldre. | Återrop |
1855 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, brons. Tibet, troligen Ming dynastin (1368-1644). | 3 600 SEK |
1856 | ASK med LOCK, champléve. Sen Qing dynastin (1644-1911). | Återrop |
1857 | STELE, brons. Indien, troligen 16/1700-tal. | Återrop |
1858 | BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal. | 160 000 SEK |
1859 | BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1860 | FIGURGRUPP, brons. Indien, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1861 | FIGURER, två stycken, brons. Indien, 1800-tal. | 4 200 SEK |
1862 | GUDOMAR, 12 stycken, brons. Indien, 1700-/1800-tal. | Återrop |
1863 | SHIVA, kopparlegering. Brahma/Mahadera, sannolikt Indien/Nepal, sent 1800-tal. | Återrop |
1864 | BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal eller äldre. | Återrop |
1865 | BUDDHA, brons. Thailand, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1866 | TEMPELHUNDAR, ett par, brons. Burma/Thailand, sent 1800-tal. | 4 000 SEK |
1867 | FIGURINER, ett par, elfenben. Qing dynastin, troligen Qianlong (1736-95). | 17 500 SEK |
1868 | GLASMÅLNING. Qing dynastin, omkring 1800. | 26 000 SEK |
1869 | SNUSFLASKOR, 10 stycken. Qing dynastin. | 42 000 SEK |
1870 | URNA med LOCK, porslin. Transition, 1600-tal. | 24 000 SEK |
1871 | URNOR, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal. | 32 000 SEK |
1872 | HANDFAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
1873 | GUANYINER, ett par, blanc de chine. Qing dynastin. | Återrop |
1874 | VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal. | 16 000 SEK |
1875 | VASER, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 24 000 SEK |
1876 | PRAKTVAS, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke. | 340 000 SEK |
1877 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal med hallmärke Qianlong. | 10 000 SEK |
1878 | TEBURKAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 23 000 SEK |
1879 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1880 | VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton. | 27 000 SEK |
1881 | SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, 17/1800-tal. | 7 000 SEK |
1882 | FIGUR, brons. Japan, Meiji, omkring 1900. | Återrop |
1883 | ASK med LOCK, brons. Japan, Meiji omkring 1900. | 2 000 SEK |
1884 | SKULPTUR, brons. Japan, Meiji omkring 1900. | 10 000 SEK |
1885 | SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1886 | RÖKELSEKAR, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 10 000 SEK |
1887 | VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1888 | RÖKELSEKAR med LOCK, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 2 000 SEK |
1889 | FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | 3 200 SEK |
1890 | FIGURIN, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | 3 200 SEK |
1891 | NETSUKES, sex stycken samt OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). | 9 500 SEK |
1892 | NETSUKES, åtta stycken, ben och trä. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 700 SEK |
1893 | CEREMONIELLT SVÄRD, Japan, Meiji (1868-1912). | 37 000 SEK |
1894 | STÄLL. Japan, sen Meiji (1868-1912). | 1 500 SEK |