Nr. | Föremål | Klubbat pris |
104 | John Sten, Landskap med kvinna i förgrunden som plockar blommor. | 80 000 SEK |
105 | Johan Tirén, "Lapplägret vid Gleen". | 290 000 SEK |
106 | Carl Larsson, "Min gårdsplan". | 2 650 000 SEK |
107 | Vera Nilsson, "Venus". | 490 000 SEK |
108 | Elsa Beskow, "Gnällmåns - En saga för små barn af Elsa Beskow". | Återrop |
109 | Elsa Beskow, Häxan. | Återrop |
110 | Elsa Beskow, Gnällmåns vid julgranen. | Återrop |
111 | Elsa Beskow, Gnällmåns och barnen. | 5 000 SEK |
112 | John Bauer, "Jultomten (Praktupplagan 1911)". | 90 000 SEK |
113 | ELSA BESKOW, akvarell, Signerad Elsa Beskow. | Återrop |
114 | Frans Wilhelm Odelmark, Gatuscen från Kairo. | 28 000 SEK |
115 | Ivan Aguéli, Landskap från Egypten. | Återrop |
116 | Anders Zorn, "Zorn och hans hustru". | 23 000 SEK |
117 | Anders Zorn, "Min modell och min båt". | 19 500 SEK |
118 | Anders Zorn, "Svanen". | 11 500 SEK |
119 | Anders Zorn, "August Strindberg". | 40 000 SEK |
120 | Anders Zorn, "D'Estournelles de Constant". | 7 000 SEK |
121 | Anders Zorn, "Kajuta". | 14 000 SEK |
123 | ANDERS ZORN, etsning. Signerad med blyerts. | Återrop |
124 | ANDERS ZORN, etsning (II état av II), signerad med blyerts. | Återrop |
125 | Anders Zorn, "Dalkulla". | 15 000 SEK |
126 | Anders Zorn, "En skål i Idun II". | 35 000 SEK |
128 | Anders Zorn, "Ernest Renan". | 9 000 SEK |
129 | Anders Zorn, "Lots". | 7 000 SEK |
130 | Anders Zorn, "Dunkelt hörn". | 16 000 SEK |
131 | Anders Zorn, "Gammal Ballad II". | 16 500 SEK |
132 | Anders Zorn, "Grunt". | 8 500 SEK |
134 | Anders Zorn, "Betty Nansen". | 8 000 SEK |
135 | Anders Zorn, "Dalälven". | 8 500 SEK |
136 | Anders Zorn, "Självporträtt 1911". | 8 000 SEK |
137 | Anders Zorn, "Fru Emma Zorn". | 10 000 SEK |
138 | John Bauer, "Troll". | 45 000 SEK |
139 | CARL LARSSON, etsning (II état av II), signerad med blyerts. | Återrop |
140 | Carl Larsson, "Rygg och Ros". | 8 000 SEK |
141 | Carl Larsson, "Flickan som väfver röda guldband". | 6 000 SEK |
142 | Werner E. A. Hoffmann, "August Strindberg". | 8 500 SEK |
143 | Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden (Andakt)". | 62 000 SEK |
144 | EDVARD MUNCH, litografi. | Återrop |
145 | Gunnar Widholm samt okänd konstnär, signatur Hj. A., "Kosackvalet". | Återrop |
146 | Carl Milles, "Europa". | Återrop |
147 | Carl Milles, Hyllning till automobilen. | 140 000 SEK |
148 | Carl Milles, Stående modell. | Återrop |
149 | Carl Milles, "Solglitter", "Najad på delfin". | Återrop |
150 | Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel". | 49 000 SEK |
151 | CARL MILLES, skulptur, brons. Signerad C. Milles och numr 10/12. | Återrop |
152 | Carl Milles, Elefant. | 26 000 SEK |
153 | Carl Milles, Kvinna som knyter sitt hår. | Återrop |
154 | Carl Milles, "Flicka med äpple". | 50 000 SEK |
155 | Carl Milles, Triton med fiskar. | Återrop |
156 | Carl Milles, Triton som håller ett barn. | Återrop |
157 | Carl Milles, "Gud på himmelsbågen". | Återrop |
158 | David Edström, Ernest Thiel. | 24 000 SEK |
159 | Tore Strindberg, "Diana och Hinden". | 24 000 SEK |
160 | Karl Hultström, "Diana". | 11 500 SEK |
161 | Axel Wallenberg, "Lekande ungdom". | 22 000 SEK |
162 | Nils Möllerberg, "Längtan". | 15 000 SEK |
163 | Nils Möllerberg, Flicka med krus. | 14 000 SEK |
164 | Ruth Milles, Kvinna i blåst. | 16 600 SEK |
165 | Christian Eriksson, "Elof". | 12 500 SEK |
166 | Arvid Knöppel, Gäspande lodjur. | 13 500 SEK |
167 | Carl Frisendahl, "Gammalt lejon". | 6 000 SEK |
168 | Kent Ullberg, "Curlews" (= Storspov). | 11 000 SEK |
169 | Anders Sandström, "Lodjur i språng". | Återrop |
170 | Anders Sandström, "Stolt duva". | Återrop |
171 | Arvid Knöppel, Hjort. | 9 000 SEK |
172 | Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud". | 28 000 SEK |
173 | Jussi Mäntynen, "På vårlig driva". | 110 000 SEK |
174 | Claude Michel Clodion Efter, "Bacchanterna - Familjen". | 17 000 SEK |
175 | PIERRE-JULES MENE, skulptur, signerad P.J. Mene och med gjutarstämpel Susse Freres Editeurs, Paris. | Återrop |
176 | Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784). | 21 000 SEK |
176A | GIUSEPPE MORETTI, skulptur, terrakotta. Signerad och daterad 1919. | Återrop |
177 | GIANLUCA FERDINANDO VICHI. Marmor. Sign F. Vichi, Firenza. | Återrop |
178 | Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2). | 30 000 SEK |
179 | Axel Petersson Döderhultarn, Ottenbyare. | 14 000 SEK |
180 | Axel Petersson Döderhultarn, Brudpar och präst (3). | 15 200 SEK |
181 | Axel Petersson Döderhultarn, "Hos fotografen" (4). | Återrop |
182 | Carl Milles, "Diana". | 100 000 SEK |
184 | CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard. | Återrop |
185 | PEDER MORK MÖNSTED, olja på papp-pannå. Signerad och daterad 1917. | Återrop |
186 | Peder Severin Kröyer, Porträtt av en gammal man på Middelfart mentalsjukhus. | 7 500 SEK |
188 | Per Krohg, "Les Remailleuses". | 60 000 SEK |
189 | Christian Krohg, Hårt väder. | 45 000 SEK |
190 | Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge. | 62 000 SEK |
191 | Frits Thaulow, "Clair de lune" eller "Måneskinn". | Återrop |
192 | Hans Andreas Dahl, Flicka i fjordlandskap. | 64 000 SEK |
192A | Hans Dahl, Badande nymfer. | 60 000 SEK |
193 | MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm. | Återrop |
194 | MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm. | Återrop |
195 | MYLES BIRKET FOSTER, akvarell med täckvitt. Monogramsign B.F. Stockholm. | Återrop |
196 | Hugo Simberg, "Från Kaukasus". | 19 000 SEK |
197 | William Banks Fortescue, På ängen. | 28 000 SEK |
198 | GEORGE EDWIN EWING, olja på pannå, signerad Ewing, Roma. | Återrop |
199 | WILLIAM POWELL FRITH, olja på duk. Signerad och daterad 1881. | Återrop |
200 | George Sheridan Knowles, En titt i korgen. | 52 000 SEK |
202 | JOSEPH KIRKPATRICK, olja på duk. Signerad och daterad 1907. | Återrop |
203 | Edward Slocombe, Drottningen av Saba. | Återrop |
204 | Gustav Adolf Goldberg, Nymf i skogslandskap. | 58 000 SEK |
206 | Henriette Kaergling-Pacher, Stilleben med rosor, förlovningsring och silverpokal. | 19 500 SEK |
207 | Oskar Moll, Stilleben med bok och blomster. | Återrop |
208 | Adolf Baumgartner (Constantin Stoiloff), Vinterlandskap med kosacker. | 60 000 SEK |