Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1429 | RÖKELSEKAR, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 32 000 SEK |
1430 | RÖKELSEKAR samt RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
1431 | VINOFFERSKÅLAR, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin. | 5 000 SEK |
1432 | VINOFFERBÄGARE, två stycken, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
1433 | GUANYIN, Blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal. | Återrop |
1434 | GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin, 1700-tal. | 3 400 SEK |
1435 | GUANYIN, blanc de chine. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1436 | RÖKELSEKAR, stengods. Qing dynastin, 1800-tal med Chenghua sex karaktärers märke. | 9 500 SEK |
1437 | SKÅL, porslin. Ming dynastin, Swatow, Wanli (1573-1620). | Återrop |
1438 | SKÅL, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke och period (1573-1620). | 105 000 SEK |
1439 | KRUKA, porslin. Ming dynastin, med Wanli sex karaktärers märke och period (1573-1620). | 220 000 SEK |
1440 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 26 000 SEK |
1441 | KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal. | 5 000 SEK |
1442 | URNOR med LOCK, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 55 000 SEK |
1443 | SKÅL, porslin. Ming dynastin, 1600-tal. Med Chenghua sex karaktärers märke. | 13 000 SEK |
1444 | KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 240 000 SEK |
1445 | YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1446 | VINKANNA med LOCK, biskviporslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 34 000 SEK |
1447 | VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
1448 | BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
1449 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 29 000 SEK |
1450 | TEKRUKOR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1451 | YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 700 SEK |
1452 | FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 32 000 SEK |
1453 | VATTENDROPPARE, biskvi. Qing dynastin, Kangxi, Kina (1662-1722). | Återrop |
1454 | CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1455 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, med Jiaqing sigillmärke. | 8 000 SEK |
1456 | PENSELVAS, porslin. Qing dynastin, 1700-tal. | 42 000 SEK |
1457 | YTTERFODER, porslin. Qing dynastin (1644-1912). | 7 500 SEK |
1458 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1459 | SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722). | 40 000 SEK |
1460 | KANNA, nefrit. Qing dynastin. | 7 500 SEK |
1461 | ZONG samt BI-SKIVOR, två stycken, nefrit. Kina, arkaiserande. | 35 000 SEK |
1462 | KANNA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 105 000 SEK |
1463 | KANNA med LOCK, sten. Arkaiserande, troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 6 000 SEK |
1464 | DRAKVALP, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 4 700 SEK |
1465 | BI-SKIVA, nefrit. Kina. | 5 000 SEK |
1466 | RUYISTAV, nefrit. Kina, 1900-talets första hälft. | 15 000 SEK |
1467 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 33 000 SEK |
1468 | VINOFFERBÄGARE, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 19 000 SEK |
1469 | BORDSKÄRM, trä och grön sten. Kina. | 52 000 SEK |
1470 | SIGILL, gul s.k. soapstone. Kina. | 21 000 SEK |
1471 | SIGILL, nefrit. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | 10 000 SEK |
1472 | VAS, nefrit. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 18 000 SEK |
1473 | KANNA med LOCK, nefrit. Republik, 1900-tal. | 15 000 SEK |
1474 | SKÅL, grön marmor. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlong sex karaktärers märke. | 8 500 SEK |
1475 | FIGURIN, nefrit. Kina. | 17 500 SEK |
1476 | FIGURIN, sten. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 4 000 SEK |
1477 | SNUSFLASKOR, två stycken, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 130 000 SEK |
1478 | SNUSFLASKA, nefrit. Qing dynastin (1644-1912). | 180 000 SEK |
1479 | SNUSFLASKOR, fem stycken, Pekingglas och bergskristall. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 36 000 SEK |
1480 | SKÅL, Pekingglas. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 8 000 SEK |
1481 | VIKSKÄRM, fyra delar, trä och lack med inläggningar av sten och ben. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 20 000 SEK |
1482 | SKÄRMAR, tre stycken, delvis Hardwood. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1483 | BORD, hardwood. Kina, Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1484 | MATSALSBORD, hardwood, tidigt 1900-tal. | 28 000 SEK |
1485 | STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912). | 22 000 SEK |
1486 | VASER, ett par, trä och sköldpadd. Troligen sen Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1487 | ROTSKULPTUR, trä. Qing dynastin, 1800-tal eller äldre. | 10 000 SEK |
1488 | PENSELSTÄLL, trä. Kina, 1900-tal. | 42 000 SEK |
1489 | FIGURER, 18 stycken, bambu. Troligen Qing dynastin. | 230 000 SEK |
1490 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 700 000 SEK |
1491 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, omkring 1700. | 273 000 SEK |
1492 | VINOFFERBÄGARE, noshörningshorn. Qing dynastin, 1700-tal. | 110 000 SEK |
1493 | Figurin, elfenben. Qing dynastin (1644-1912). | 3 800 SEK |
1494 | SKULPTUR/MEDICINDOCKA, elfenben. Qing dynastin omkring 1900. | 50 000 SEK |
1495 | ELFENBENSARBETE, skulpterad. Sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal. | 32 000 SEK |
1496 | FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | 46 000 SEK |
1497 | VASER, ett par, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 12 500 SEK |
1498 | FIGURIN, brons och elfenben. Japan, Meiji, omkring 1900. | 12 000 SEK |
1499 | RÖKELSEKAR/YTTERFODER, lack, brons och nefrit. Qing dynastin (1644-1912), med Qianlongs sigillmärke. | 430 000 SEK |
1500 | BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912). | Återrop |
1501 | BRICKA, lack. Qing dynastin (1644-1912). | 8 500 SEK |
1502 | BRICKA, svart och rött lack. Troligen sen Qing dynastin/tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
1503 | MINIATYRRÖKELSEKAR, cloisonne. Ming dynastin (1368-1644). | 850 000 SEK |
1504 | LJUSSTAKE, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal. | 160 000 SEK |
1505 | HANDFAT, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 68 000 SEK |
1506 | RÖKELSEKAR, cloisonné. Qing dynastin (1644-1912). | 20 000 SEK |
1507 | SMÖRASKAR med LOCK, två stycken, cloisonné. Qing dynastin omkring 1800. | 46 000 SEK |
1508 | VAS, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | 70 000 SEK |
1509 | PLAKETT, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1510 | KÄRL med LOCK, cloisonné. Japan, Meiji (1868-1912). | Återrop |
1511 | EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr. | 20 000 SEK |
1512 | FIGURINER, 12 stycken, brons. Bland annat Skytiska och Luristanska, 1000-200 f.Kr. | 15 000 SEK |
1513 | VAS, brons. Qing dynastin (1644-1912). | 5 000 SEK |
1514 | TRIPOD, brons. Qing dynastin (1644-1912), med Xuande sex karaktärers märke. | 24 000 SEK |
1515 | MINIATYRURNA, förgylld brons samt koppar. Arkaiserande, troligen Qing dynastin (1644-1912). | 52 000 SEK |
1516 | RITUELLT HORN av KONSNÄCKA, förgylld och försilvrad koppar. Tibet, Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
1517 | BÖNESNURRA, försilvrad koppar. Tibet/Nepal ca 1900. | 6 000 SEK |
1518 | KOPPAR med LOCK och FAT, ett par, silver. Tibet/Nepal. | 6 000 SEK |
1519 | BUDDHA, brons. Sen Mingdynastin (1368-1644), med inskription som korresponderar till Jiajings 32:a år (1553). | 40 000 SEK |
1520 | SKULPTUR, trä. Troligen Ming dynastin (1368-1644). | 12 000 SEK |
1521 | DAOISTISK DIGNITET, brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1522 | SKULPTUR, brons. Ming dynastin (1368-1644). | Återrop |
1523 | GUDOM, brons. Ming dynastin (1368-1644). | 17 000 SEK |
1524 | BUDDHAHUVUD, sten. Ming stil. | 8 000 SEK |
1525 | GUDOM, förgylld och bemålad brons. S.k. Trettongudars-Yamantaka med gemål, Tibet/Nepal, 1800-tal. | 50 000 SEK |
1526 | FIGURIN, brons. Nepal, 1800-tal. | Återrop |
1527 | GUDOM, brons. Qing dynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
1528 | AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal. | 10 000 SEK |