1504
316250

LJUSSTAKE, cloisonné. Qing dynastin, 1700-tal.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 790 - 10 500 EUR
9 330 - 11 200 USD
Klubbat pris
160 000 SEK

Dekor av blomsterslingor mot mörkblå fond, ljushållaren med buddhistiskt emblem. Delvis förgylld. Höjd 27,7 cm. Två ljus medföljer.

Förgyllning med nötning. Droppskål något skev.

Proveniens

Beijiers Auktioner, Cat no 37, 1989, Lot 1057.