Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1861 föremål
231. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 134,5 cm.
231. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 134,5 cm.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
274. SEMIANTIK KAZAK sannolikt. 234 x 137,5 cm.
274. SEMIANTIK KAZAK sannolikt. 234 x 137,5 cm.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
318. SEMIANTIK VERAMIN. 300 x 212,5 cm.
318. SEMIANTIK VERAMIN. 300 x 212,5 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 18 000 SEK
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
1135. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, och odlade pärlor.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
978. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, 1.81 ct.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
1159. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1683. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
1683. URNA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1858. BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
1858. BODHISATTVA, brons. Sinotibetansk, 1700-tal.
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
477. Pehr Gryselius, Vy från Uppsala med Domkyrkan och Nybron.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
4. Axel Lindman, "Villerville".
4. Axel Lindman, "Villerville".
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
698. VÄGGPENDYL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
714. SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.
714. SKEPPSKRONOMETER, märkt John Poole (1832-81) London.
Klubbat pris
23 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
280. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL s.k. Dabir. 197,5 x 132 cm.
280. SEMIANTIK KESHAN FIGURAL s.k. Dabir. 197,5 x 132 cm.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
891. BÄGARE, av Gebrüder Müllers, Berlin 1700-talets förra hälft.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
26. Reinhold Ljunggren, Motiv från Trosa.
26. Reinhold Ljunggren, Motiv från Trosa.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1766. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1766. FAT, ett par, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1792. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
1792. RÖKELSEHÅLLARE, blanc de chine. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1781. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
1781. SKÅL, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1786. SKÅLAR, fyra stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
1786. SKÅLAR, fyra stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1759. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
1759. KRUKA med LOCK, porslin. Ming dynastin, Tianqi (1621-27).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1776. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1776. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1128. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter och orientaliska pärlor, sekelskifte 1900.
1128. ÖRHÄNGEN, rosenslipade diamanter och orientaliska pärlor, sekelskifte 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1885. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1885. SKULPTURER, två stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1880. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.
1880. VASER, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal, Kanton.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1859. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.
1859. BODHISATTVA, förgylld brons. Tibet/Nepal, 1800-tal.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
979. RING, gammalslpade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Strömdahl, Stockholm 1957.
979. RING, gammalslpade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Strömdahl, Stockholm 1957.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
720. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
720. URNOR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1413. URNA, keramik. Song dynastin (960-1279).
1413. URNA, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
626. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
625. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
625. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
290. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 298,5 x 214,5 cm.
290. SEMIANTIK KINA FIGURAL. 298,5 x 214,5 cm.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1655. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1655. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
164. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
164. Ruth Milles, Kvinna i blåst.
Klubbat pris
16 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
176. Jean-Antoine Houdon Efter, Denis Diderot (1713-1784).
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1629. URNA, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1564. LJUSSTAKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
421. Jacob van Ruisdael Efterföljd, Landskap.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
799. GLASSERVIS, 46 delar. Kosta, modell "Odelberg".
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
128. Anders Zorn, "Ernest Renan".
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
9. Carl Skånberg, Holländskt strandmotiv.
9. Carl Skånberg, Holländskt strandmotiv.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1230. RING, sk eternity ring, 20 briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1230. RING, sk eternity ring, 20 briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
1380. VIKTOR KULLBERG, London, engelsk spetsankargång, guld, ca 1900.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1832. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
1832. BÄLTESSPÄNNE, brons, förgyllt och försilvrat. Arkaiserande.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
825. TALLRIKAR, 12 stycken, porslin. Ludwigsburg, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1485. STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
1485. STOLAR, åtta stycken. Sen Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1565. POKAL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1454. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1454. CABARET, sju delar, biskvi. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
33. Helmer Osslund, Vårlandskap.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
166. Arvid Knöppel, Gäspande lodjur.
Klubbat pris
13 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
890. TOILETTEASK, sannolikt av Peter Weron, Augsburg 1708-1710.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
766. RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
766. RAM. Stockholmsarbete, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
671. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
348. Barn med hund retandes svan.
348. Barn med hund retandes svan.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
672. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
28. Knut Ekwall, Stilla sommardag i skärgården.
28. Knut Ekwall, Stilla sommardag i skärgården.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1586. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1586. TALLRIKAR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1796. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Chongzhen omkring 1630-1640.
1796. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Chongzhen omkring 1630-1640.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
572. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
572. KONSOLBORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
236. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 222,5 x 143 cm.
236. SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 222,5 x 143 cm.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
507. SKÖLDEBREV. För Friherrliga ätten Lagerstråle, nr 369.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
684. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
683. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1425. DEKORDEL, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
1425. DEKORDEL, keramik. Ming dynastin, 1600-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1444. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
1444. KRUKA med LOCK, porslin. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris
240 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
508. SKÖLDEBREV. För Adliga ätten Lagerstråle, nr 1992.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1822. KARMSTOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
1822. KARMSTOLAR, ett par, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
168. Kent Ullberg, "Curlews" (= Storspov).
168. Kent Ullberg, "Curlews" (= Storspov).
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
171. Arvid Knöppel, Hjort.
171. Arvid Knöppel, Hjort.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1398. SPINDELUR, Le Roy, guld, Paris, ca 1780.
1398. SPINDELUR, Le Roy, guld, Paris, ca 1780.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
478. Johan Fredrik Martin, "Utsigt af Strängnäs".
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1397. SPINDELUR, emaljarbete med nyklassicistiskt motiv, Paris, ca 1800.
1397. SPINDELUR, emaljarbete med nyklassicistiskt motiv, Paris, ca 1800.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
282. SEMIANTIK KESHAN s.k. Atashoghlo. 194 x 134,5 cm.
282. SEMIANTIK KESHAN s.k. Atashoghlo. 194 x 134,5 cm.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
260. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 143,5 cm.
260. ANTIK/SEMIANTIK ISFAHAN. 210 x 143,5 cm.
Klubbat pris
14 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
305. SEMIANTIK TEHERAN FIGURAL. 218,5 x 137,5 cm.
305. SEMIANTIK TEHERAN FIGURAL. 218,5 x 137,5 cm.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
263. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 222 x 151,5 cm.
263. SEMIANTIK ISFAHAN PART SILK. 222 x 151,5 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
12 000 - 14 000 SEK
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
454. Fransk officer med trumpet på segelfartyg.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
711. BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
711. BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK