Fanerat med alrot. Beslag av förgylld ciselerad mässing. Skuren dekor med korintiska kapitäl. Bakom dörrpar två hyllplan. Underdel med fyra lådor. Längd 158, bredd 60, höjd 242 cm. Nycklar medföljer.
Torksprickor, fanerskador, senare fötter.