Röd botten med stort polykromt livsträd, fåglar, fågelbo med ungar, blommor och nisch. Mörkblå huvudbård med arabesk-, palmett- och blomrankor.
Ställvis något slitage, fläckar, obetydliga lagningar. Baksidan med obetydliga malskador, sidorna saknar några knutrader.
Ändrat utropspris: 12.-15.000kr.