Terrakottamelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade blom- och palmettslingor. Bred röd huvudbård med stor blomranka.
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga lagningar. Baksidan med malskador, något skadade kortsidor.