Röd botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade blomslingor. Bred blåmelerad huvudbård med stora blom-, palmett-, arabesk- och granatäppelrankor.
Ställvis något slitage, ett litet ställe med hårt slitage. Något smutsig, fläckar varav en något stel, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.