233
309886

ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 231,5 x 143,5 cm. Sannolikt tillverkad av Ali Kermani.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 450 - 7 270 EUR
5 800 - 7 730 USD
Klubbat pris
68 000 SEK

Mörkblå botten med polykromt millefleurs-mönster, blommande träd, olika slags fåglar och stor medaljong med Shah Abbas porträtt samt inskription (Safavie Shah Abbas = safavidtiden Shah Abbas). Mörkblå huvudbård med tätt mönstrade blombuketter. Ljust kamelhårsfärgade sekundärbårder med rik blomranka. Ca 720 000 knutar per kvadratmeter. Inköpt i Gävle 1956.

Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Två hörn med liten lagning, ett hörn med obetydlig skada.

Proveniens

Direktör Arne Nilsson, Sandviken.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

458. Skål, silver och slipat glas, W.A. Bolin, Stockholm 1918. Möjligen tillverkad i Moskva.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK