BORDSPENDYL, av Pierre Michel Barancourt (verksam i Paris 1779-1789). Louis XVI.
Förgylld brons och vit marmor. Rektangulär sockel. Urhus flankerat av kolonner med krönande blomsterurnor. Vitemaljerad urtavla märkt "Barancourt A PARIS". Längd 39,5, höjd 54 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.
Skador.
×
Logga in
Kunde inte logga in