BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Fanerad med bl.a valnöt och fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor med otydlig rödkritssignatur. Fyra lådor. Längd 119, bredd 60, höjd 81 cm.
Senare lås, fanerskador.
×
Logga in
Kunde inte logga in