Polykrom Golgata-scen i en reserv samt datering 1785.
Ställvis något slitage, smärre fläckar, skador och lagningar.
Sverige 1785. Förmodligen vävd av en medlem av den berömda småländska prästsläkten Rogberg-Oxelgren. Litteratur: Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51.
Jämför Fataburen 1931, sid 157; Kulturens årsbok 1939, sid 50-51.