1128
253905

TÄCKE, matelasserat och broderat siden. 229 x 183 cm. Sverige 1700-talets andra hälft.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
911 - 1 090 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Mittfältet av grönt siden matelasserat med spaljémönster och växtornament. Bred benvit rutmatelasserad bård och med dekor av blommor, rankor och ymnighetshorn i olika gröna nyanser och blekgult. Otydlig stämpel. Originalfoder av blommönstrat kattun.

Fläckar, bristningar och smärre skador.

Proveniens

Familjen Hammarskjöld.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

101. Tyra Lundgren, tebord, Arabia, Finland, 1927, benställning av David Blomberg, Stockholm.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK