795A
264316

MATTA. Flossa. 312 x 205,5 cm. Signerad MG (Märtha Gahn).

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 330 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
7 000 SEK

Sverige 1930-40-tal. Polykroma florala och geometriska mönster.

Ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar. Något skadade sidor varav en långsida har trampveck.

Märtha Gahn (1891-1973) var 1935-54 chef för AB Libraria, Kyrklig konst. Hon var även styrelsemedlem i Svensk Hemslöjd där hon varit konstnärlig ledare 1917-33. Därefter ledde hon i två år utbildningen vid Handarbetets Vänner. 1934 hade Röhsska konstslöjdsmuseet en separatutställning med Märtha Gahns alster och hon har deltagit i åtskilliga utställningar gjorda i Svensk hemslöjds och Svenska slöjdföreningens regi.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

327. Axel Einar Hjorth, stolar, sex stycken, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK