Delvis förgylld. Rak, på kälad fot med sneda godroner. Livet med graverad vapenkartusch och minnesgravyr. Även baksidan med minnesgravyr. Locket med sneda godroner och kulknopp. Även locket med stämplar. Höjd 26,5 cm, vikt 756,5 g.
Graverad inskription: Hermann Reimers Eltester der Grossen Gülde Anno 1716. Frånsidan: von Herman Reimers Erb vermächtrisz Schenckt mich zu seinen Rühm Gedächtnisz Ao 1734. Thomas Reimers.