TEKANNA, av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1769. Rokoko.
Invändigt förgylld. Päronformad med dekor av bandstav. Svängd pip och trähandtag. På locket blomma. Undertill graverad lodangivelse 37 7/8. Höjd 15 cm, vikt 513 g.
Pipen och handtaget med liten lagning. Undertill graverad ägarmärkning.
×
Logga in
Kunde inte logga in