Förgylld. Cuppan driven i bucklor. Skaft i form av vinstock med klättrande mansfigur. På locket och runt skaftet klippta blad. Krönt av urna med bukett, en s.k. "schmeck". Höjd 30,5 cm, vikt 323 g.
Buketten och de klippta bladen med skador, bristningar.
Nürnberger Goldschmiedekunst, stämpel nr MZ0409