"Soluppgång över Segerstad"
Signerad P. Ekström och daterad Öland 1890. Duk 70 x 132 cm.
Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Ölands Museum, Himmelsberga, 2003.
Anders Nilson, "Per Ekström", 2003, omnämnd sid 58-59 och avbildad som omslagsbild i färg (detalj) samt halvsida i färg sid 59 (publikationen medföljer katalognumret vid köp).