Madeleine Pyk – en samling F769
515
233467

BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 270 - 4 360 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Fanerat med mahogny, lönn och alrot. Ovalt. Fyrsidiga ben på fottrissor av mässing. Inläggningar av rutor och blommor. Längd 46, bredd 34,5, höjd 70 cm.

Senare skiva, avkortade ben, ett hjul senare, fanerskador.