Mörkblå botten med polykromt millefleurmönster, träd, fåglar, fontän med fiskar, blomkrukor och nisch med Madonnan och barnet. Bred vinröd huvudbård med täta blomrankor.
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, ställvis lite påmålad. En kortsida med lagningar, senare fransar.