Kamelhårsfärgad botten med stor polykrom vas med blommor och shahkrona, fåglar, träd och nisch. Mörkblå huvudbård med blomslingor och kartuscher med skrift omväxlande med fågel och orm. Ställvis reliefklippt.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar varav några något "cherook", smärre lagningar och missfärgningar, obetydliga skador och trampveck. En kortsida saknar någon knutrad.