Röd botten med polykromt spaljé- och blommönster samt inskription och datering 1339/1920-1921. Bred benvit huvudbård med stora blomrankor. Ytterbård med nejlikemönster.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre lagningar.
1339 AH/1920-1921 AD.