Gul botten med polykromt spaljé- och blommönster, inskriptioner samt bönenisch. Röd huvudbård med växtdekor och djur.
Något slitage och smutsig, fläckar, lagningar. Långsidorna med trampveck och skador, kortsidorna saknar flera knutrader.
Jämför Eder, Doris: Orientteppiche, Band 1: Kaukasische Teppiche, München 1979, plansch sid 370.