Nr. | Föremål | Klubbat pris |
778 | ANTIK TÄBRIS. 426 x 332 cm. | 20 000 SEK |
779 | SEMIANTIK TÄBRIS. 584,5 x 371 cm. | 30 000 SEK |
779A | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 418,5 x 305,5 cm. | 41 000 SEK |
779B | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 362,5 x 268,5 cm. | 35 000 SEK |
780 | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 322 x 245,5 cm. | 54 000 SEK |
781 | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 190 x 142,5 cm. | 10 000 SEK |
782 | SEMIANTIK TÄBRIS FIGURAL. 204 x 135 cm. | 22 000 SEK |
782A | SEMIANTIK/OLD TÄBRIS. 453,5 x 372 cm. | 40 000 SEK |
782B | VERAMIN. 310,5 x 213 cm. | 24 000 SEK |
783 | ANTIK/SEMIANTIK VÄSTANATOLISK. 153,5 x 115,5 cm. | 19 000 SEK |
784 | PRESENTERFAT, av David Bessman, Augsburg 1640-1677. | Återrop |
785 | TOILETTESKRIN, av Jürgen Richels, Hamburg 1664-1711. Barock. | 15 000 SEK |
786 | KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock. | 16 000 SEK |
787 | TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764. | 8 000 SEK |
788 | DRYCKESKANNA, av Johan Nützel, Stockholm (verksam 1676-1715) före 1689. Barock. | 95 000 SEK |
789 | DRYCKESKANNA, av Arvid Falck, Stockholm (verksam 1667-1691). Barock. | 68 000 SEK |
790 | DRYCKESKANNA, av Erhardus Würstemann (verksam 1612-1677), Löcse (i det forna Ungern och i dagens Slovakien). | 150 000 SEK |
791 | DRYCKESKANNA, av Johannes Paul Schmidt (verksam 1683-1703), Leipzig. | Återrop |
792 | DRYCKESKANNA, ostämplad, sannolikt Baltikum 1700-tal. | 25 000 SEK |
793 | BRÄNNVINSSKÅL, sannolikt bönhasarbete, Sverige 1600-tal. | Återrop |
794 | BRÄNNVINSSKÅL, av Johan Meyer, Karlshamn 1745. | Återrop |
795 | BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753. | Återrop |
796 | BRÄNNVINSSKÅL, av Lars Castman, Vimmerby 1767. | 15 000 SEK |
797 | TEKANNA, av Jonas Berg, Stockholm 1756. Rokoko. | Återrop |
798 | KAFFEKANNA, av Sven Örn, Stockholm 1763. Rokoko. | Återrop |
799 | TEKANNA med dubbla pipar, av Anders Schotte, Uddevalla 1779. Rokoko. | 200 000 SEK |
800 | KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk. | 9 000 SEK |
801 | KAFFEKANNA, silver av Andres Fredrik Weise, Stockholm 1785. Gustaviansk. | Återrop |
802 | KAFFEKANNA, av Michael Nyberg, Stockholm 1787. Gustaviansk. | Återrop |
803 | KAFFEKANNA, av Anders Hafrin, Göteborg 1788. Gustaviansk. | 13 500 SEK |
805 | KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, J. Henrik Frodell, Stockholm 1797. | Återrop |
806 | KAFFEKANNA, sannolikt av Antoine Hience, Paris 1798-1809. Empire. | 4 900 SEK |
807 | VATTENKANNA på RECHAUD, av E & J Barnard, London 1855. | 15 000 SEK |
808 | VATTENKANNA på RECHAUD, av Christian Hammer, Stockholm 1851. | 10 000 SEK |
809 | KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862. | Återrop |
810 | KAFFESERVIS, 4 delar, Österrike-Ungern, 1800-tal. | 18 000 SEK |
811 | SOCKERSKRIN, silver, rokoko. Johan Pettersson Berg, Norrköping 1762. Ca 322 g. | Återrop |
812 | SOCKERSKÅLAR med lock, ett par, av Jacob Lampa, Stockholm 1778. | 66 000 SEK |
813 | SOCKERSKÅL med lock, av Johan Engholm, Stockholm 1779. Gustaviansk. | 15 000 SEK |
814 | SOCKERSKRIN, av Anders Schotte, Uddevalla 1781. Rokoko. | 25 000 SEK |
815 | SOCKERSKRIN, av Pehr Zethelius, Stockholm 1782. Gustavianskt. | 43 000 SEK |
816 | SOCERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustavianskt. | 22 000 SEK |
817 | SOCKERSKRIN, otydlig mästarstämpel, Berlin 1788-1802. | Återrop |
818 | SOCKERSKÅLAR med LOCK, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska. | 38 000 SEK |
819 | GRÄDDSNÄCKA, av Jacob Lampa, Stockholm 1759. Rokoko. | Återrop |
820 | GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko. | Återrop |
821 | MJÖLKKANNA, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustaviansk. | Återrop |
822 | GRÄNNKANNA, av Diedrich Schvart, Karlskrona 1808. Sengustaviansk. | 2 000 SEK |
823 | LJUSSTAKAR, ett par, av Georg Justus Hurlebusch, Hameln 1750-1754. | 52 000 SEK |
824 | LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g. | Återrop |
825 | LJUSSTAKAR, ett par, av Andreas Reutz, Göteborg 1770. Tidig rokoko. | 100 000 SEK |
826 | NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Johan Christoffer Jungmarker, Göteborg 1774. | 50 000 SEK |
827 | LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Arvid Floberg, Stockholm 1780. Gustavianska. | 60 000 SEK |
828 | LJUSSTAKAR, ett par, s.k. spelstakar av Simson Ryberg Stockholm 1780. Gustavianska. | 30 000 SEK |
829 | LJUSSTAKAR, ett par, av Lars Hessling, Linköping 1784. Gustavianska. | Återrop |
830 | LJUSSTAKAR, ett par, av Peter Ohlijn, Karlskrona 1785. Gustavianska. | 78 000 SEK |
831 | NATTLJUSSTAKAR, ett par, av Adolf Zethelius, Stockholm 1832. | 19 000 SEK |
832 | TERRIN med lock, icke identefierad mästarstämpel DG, haltstämpel 12, 1700-talets andra hälft, sannolikt Polen. | Återrop |
833 | SALTKAR, ett par, av Hans Friedrich Stenqvist, Karlskrona 1794. | 18 000 SEK |
834 | SALTKAR, ett par, av Pehr Zethelius, Stockholm 1795. Gustavianska. | 17 000 SEK |
835 | BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk. | 12 500 SEK |
837 | FAT, 2 st, av Robert Garrad II, London 1835. | 15 000 SEK |
838 | SKRIVSTÄLL och LJUSSTAKAR, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1830 och Adolf Zethelius, Stockholm 1812. | 20 000 SEK |
839 | FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918. | Återrop |
840 | VINKANNOR, ett par, av W.A. Bolin, Stockholm 1920. | Återrop |
841 | BÄGARE med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-talets förra hälft. | 10 500 SEK |
842 | BÄGARE, av Baltzar Ekström, Halmstad 1703. Karolinsk. | Återrop |
843 | SKRAMMELBÄGARE, av Lorens Stabeus, Stockholm 1777. | 6 500 SEK |
844 | BÄGARE, silver, Hans Stadius änka, Kristianstad, 1737. Ca 220 gr. | Återrop |
845 | BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738. | 6 200 SEK |
846 | BÄGARE, av Johan Öhrman I, Reval (verksam 1775-1816). Daterad i gravyren 1777. | 12 000 SEK |
847 | SKED med kronknopp, av Lars Månsson d.ä., (verksam i Mariestad -1613-1662-). | 16 000 SEK |
848 | SKED med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal. | Återrop |
849 | RESEBESTICK, 3 delar, av Erhard Warnberger II, Augsburg (verksam 1694-1733). | 6 000 SEK |
850 | RÅTTSVANSSKED, okänd mästare, Stockholm 1707. | Återrop |
851 | RAGUSKED, av Anders Schotte, Uddevalla 1786. | 7 400 SEK |
852 | SOPPSLEV, av Michael Nyberg, Stockholm 1797. | 4 200 SEK |
853 | DOSA, agat med fattning av guld och infattade brillianter, av W. A. Bolin, Stockholm 1918. | 44 000 SEK |
854 | SIGILL, skuren bergkristall med i guld infattade blå safirer, rubiner och troligen tsavorit. Sekelskifte 1900. | 18 000 SEK |
855 | SKÄRPSPÄNNE, Lacloche frères, Paris. Emaljarbete med cabochonslipade ametister och smådiamanter. 18/1900. | Återrop |
856 | DOSA, guld 18K, flätat mönster, lås med åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.20 ct. | Återrop |
857 | DOSA, guld 14 K, en deux couleurs, Tyskland 1800-talets början. | 64 000 SEK |
858 | Dosa, guld 18 K. Stämplad SG under krona. Sverige, 1800-talets förra hälft. | 18 000 SEK |
859 | PORTMONNÄ, guld 18K, Paris 18/1900-tal. | 8 500 SEK |
860 | BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Cirka 1880. | 9 000 SEK |
861 | BROSCH, åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct, samt rubiner, 1930-tal. | 12 000 SEK |
862 | RING, lila-rosa stjärnsafir med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct. | 11 000 SEK |
863 | RING, gammalslipad diamant, ca 2 ct, samt fasettslipad rubin, ca 2 ct, 1930-tal. | 86 000 SEK |
864 | RING, briljantslipad diamant, ca 4.60 ct samt 4 mindre briljanter på sidorna. | 140 000 SEK |
865 | RING, Tiffany & Co, med briljantslipad diamant, 0.71 ct. | 23 000 SEK |
866 | RING, Tiffany & Co, 11 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.55 ct. | 8 500 SEK |
867 | ARMBAND, åttkant- och smaragdslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct samt carréslipade rubiner, 1930-tal. | 30 000 SEK |
868 | RING, oval fantasislipad turmalin med baguetteslipade diamanter på vardera sida, tot. ca 0.50 ct. | 12 000 SEK |
869 | BROSCH, rosa topas, ca 7 ct, med åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1950-tal. | 6 000 SEK |
870 | RING, tanzanit, 3.27 ct, rosa safirer och briljantslipade diamanter, tot. 0.51 ct. | 19 000 SEK |
871 | BROSCH, rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av blomma, 'en tremblant'. 1950-tal. | 9 500 SEK |
872 | RING, stor trappslipad akvamarin med briljantslipade diamanter, tot, ca 0.70 ct. | 16 000 SEK |
873 | RING, carréslipade rubiner samt gammalslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. 1940-tal. | 5 000 SEK |
874 | BROSCH, ett par tennisrackets med pärlor. | 3 000 SEK |
875 | ARMBAND, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, samt carréslipade blå safirer. C.G. Hallberg Stockholm 1936. | 44 000 SEK |