Nr. | Föremål | Klubbat pris |
876 | ÖRHÄNGEN, rosen- och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.90 ct. | 16 000 SEK |
877 | RING, stor fasetterad grön kvarts med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | 20 000 SEK |
878 | BROSCH, rosenslipade diamanter och rubiner, i form av bandrosett med blomster, 1940-tal. | 5 000 SEK |
879 | RING, fasettslipad kyanit, 4.95 ct, med briljantslipade diamanter tot. 0.50 ct. | 17 500 SEK |
880 | COLLIER, guld och mikromosaik, troligtvis Italien 1860-tal. | 42 000 SEK |
881 | HÄNGSMYCKE, gammalslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. Cirka 1880. | 20 000 SEK |
882 | ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, 1.02 ct resp. 1.03 ct. | 76 000 SEK |
883 | ARMBAND, antikslipade diamanter, tot. ca 3 ct. Sent 1800-tal. | 16 500 SEK |
884 | BROSCH, tre infattade egyptiska skarabéer. 1860-tal. | 5 500 SEK |
885 | BROSCH, turkoser, blå safirer och briljantslipade diamanter, tot. ca 0.65 ct, 1950-tal. | 19 000 SEK |
886 | ÖRHÄNGEN, droppslipade blå safirer, turkos och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1950-tal. | 9 200 SEK |
887 | RING, oval fasettslipad blå safir och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1.60 ct. 1930-tal. | 15 000 SEK |
888 | COLLIER, briljant- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 8 ct. 1950-tal. | 66 000 SEK |
889 | RING, cabochonslipad smaragd, blå safirer samt briljantslipade diamanter, tot. 1.10 ct. | 18 000 SEK |
891 | RING, rubellite, 3.70 ct, med rubiner och briljantslipade diamanter, tot. 1.65 ct. | 26 000 SEK |
893 | HÄNGE, 100 briljantslipade diamanter, tot. 1.77 ct i from av hjärta. | 17 000 SEK |
894 | COLLIER, 5 rader orientaliska pärlor, ca 3 mm. Lås med citrin kantad av guldblommor. | 7 000 SEK |
895 | RING, gammal- och briljantslipade diamanter, tot. ca 5.30 ct. | 78 000 SEK |
896 | BROSCH, Mauboussin, 64 briljantslipade diamanter, totalt ca 6 ct. Paris 1950-tal. | 68 000 SEK |
897 | BROSCH, Mauboussin, baguette- och briljantslipade diamanter, tot. ca 5.50 ct. Paris 1950-tal. | 46 000 SEK |
898 | RING, gammalslipad diamant, ca 1.70 ct samt antikslipade diamanter, tot. ca 1 ct. | 40 000 SEK |
899 | ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct, i form av ringar. | 10 000 SEK |
900 | RING, rubin med på vardera sida triangelslipade diamanter, tot. ca 1.20 ct. | 34 000 SEK |
901 | BROSCH, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Ca 1915. | 9 500 SEK |
902 | BROSCH, gammal- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.80 ct med rubiner. Ca 1915. | 6 000 SEK |
903 | GEORG JENSEN, armlänk, Köpenhamn 1945-77, 18k. | Återrop |
904 | ARMBAND, rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. 1950-tal. | 18 000 SEK |
905 | ARMBAND, länkar med 3 ringar med infattade briljantslipade diamanter, tot. ca 2.20 cts. | Återrop |
906 | ARMRING, 95 briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. | 13 000 SEK |
907 | ARMBAND, 47 briljantslipade diamanter, tot. 5.04 ct. | Återrop |
908 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.87 ct. | Återrop |
909 | ARMBAND, guld/handgjord. 18k guld. Vikt 55 g. | 11 500 SEK |
910 | ARMBAND, tre rader odlade pärlor, 7,5 mm. | Återrop |
911 | HÄNGSMYCKE/BROSCH, W.A. Bolin, blå safir, ca 4.60 ct med navett- och åttkantslipade diamanter, tot. 4.69 ct. | 150 000 SEK |
912 | COLLIER, Bulgari, 'B. Zero1', guld med citrin, peridot, ametist, blå topas och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.80 ct. | 30 000 SEK |
913 | RING, Bulgari, 'Parentesi', briljantslipade diamanter, tot. ca 1.10 ct. | 25 000 SEK |
914 | RING, Bulgari, 'B.Zero1'. | 8 000 SEK |
915 | COLLIER, Bulgari, 'Bulgari' vitguld med onyx. | Återrop |
916 | ÖRHÄNGEN, Bulgari, 'Bvulgari' vitguld med onyx. | 5 200 SEK |
917 | ÖRHÄNGEN, vardera mabepärla samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct. | 9 800 SEK |
918 | HÄNGSMYCKE, fasettslipad heliodor (ljusgulgrön beryll) med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | Återrop |
919 | BROSCH, stor trappslipad akvamarin samt odlad barock pärla, 18-21 mm. Design Tina Karlsson, 'KK'. | Återrop |
920 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct. | 15 000 SEK |
921 | ÖRHÄNGEN, fasettslipade citriner infattade i guld. Design Tina Karlsson 'KK'. | Återrop |
922 | ARMBAND, 29 briljantslipade lätt graderade diamanter, tot. ca 7.50-8 ct. 1970-tal. | Återrop |
923 | ÖRHÄNGEN, hjärtslipade turmaliner, briljantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct och odlad South sea pärla. | 10 500 SEK |
924 | ÖRHÄNGEN, cabochonslipade rubelliter, 8.92 ct, odlade South sea pärlor och briljantslipade diamanter, 0.24 ct. | 10 000 SEK |
925 | RING, gammalslipad diamant, 2.33 ct. | 36 000 SEK |
926 | RING, Chopard, 'La Strada', 42 briljantslipade diamanter, tot. ca 0.75 ct. Signerad Chopard. | Återrop |
927 | ARMBAND, Chopard, fem berlocker i form av hjärta, nycklar och hänglås. | 30 000 SEK |
928 | COLLIER, doserade orientaliska pärlor, 7,3-3,4 mm, 1930-tal. | 20 000 SEK |
929 | RING, briljantslipad diamant, 4.59 ct med tot. ca 0.60 ct diamanter på sidorna. | 250 000 SEK |
930 | BROSCH, stor cabochonslipad smaragd med baguette- briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 2.50 ct. 1940-tal. | 50 000 SEK |
931 | COLLIER/MEDALJONG, svart emalj och naturliga pärlor. 1880-tal. | 19 000 SEK |
932 | RING, briljantslipad diamant, 1.12 ct, samt mindre briljanter, tot 0.43 ct. | Återrop |
933 | RING, rubin samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.70 ct. | 20 000 SEK |
934 | RING, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 3 ct samt trappslipad smaragd. | Återrop |
935 | COLLIER, droppslipad rubin, 3.10 ct samt briljant- och prinsesslipade diamanter, tot. 0.44 ct. | 25 000 SEK |
936 | COLLIER, odlad South sea pärla, ca 13 mm, med briljantslipade diamanter, tot. 0.68 ct. | Återrop |
937 | COLLIER, 3 rader odlade pärlor, ca 7,5 mm, med mittdel med briljantslipad diamant, ca 0.30 ct och odlad barockpärla. | 11 000 SEK |
938 | BROSCH, platina med briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. 1940-tal. | 20 000 SEK |
939 | RING, smaragdslipad diamant, 3.01 ct samt på vardera sida trapezslipad diamant, tot. ca 0.80 ct. | Återrop |
940 | GARNITYR, 5 delar, 2 armband, ett par örhängen, collier och diadem. Kina 1800-tal. | 200 000 SEK |
941 | HÄNGSMYCKE, emaljarbete, briljantslipade diamanter samt grön-blå safir. | Återrop |
942 | HÄNGSMYCKE, rubin med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.50 ct. | 25 000 SEK |
943 | RING, briljantslipad diamant, 1.04 ct. Stockholm 1971. | 30 000 SEK |
944 | ÖRHÄNGEN, 176 briljantslipade diamanter, tot. 3.29 ct. | 23 000 SEK |
945 | ARMBAND, 809 briljantslipade diamanter, tot. 7.61 ct. | 59 000 SEK |
946 | ARMBAND, 44 briljantslipade diamanter, tot. 8.12 ct. | 76 000 SEK |
947 | ARMBAND, guld, lås med rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Sekelskifte 1900. | 14 500 SEK |
948 | RING, blå safirer, 1.40 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 2.10 ct. | Återrop |
949 | ÖRHÄNGEN, blå safirer, 3.90 ct, och briljantslipade diamanter, tot. 2.50 ct. | Återrop |
950 | ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 8. 25 ct. | 44 000 SEK |
951 | HÄNGSMYCKE/BROSCH, gammalslipade diamanter, totalt ca 6 ct, mittsten ca 0.70 ct. Ca 1880-tal. | 46 000 SEK |
952 | ARMBAND, 228 briljantslipade diamanter, tot. ca 5 ct. | 35 000 SEK |
953 | HÄNGSMYCKE, stor ametist, briolette- och droppslipade ametister, peridoter och mabepärlor. | 18 000 SEK |
954 | RING, Chaumet, fasettslipad morganit med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.10 ct. | Återrop |
956 | ARMBAND, 39 briljantslipade diamanter, tot. 10.18 ct. | 100 000 SEK |
957 | HÄNGSMYCKE, peridot, 11.80 ct, med briljantslipade diamanter, tot. 1.56 ct. | 25 000 SEK |
958 | ÖRHÄNGEN, rosa safirer, 2.61 ct, briljantslipade diamanter, 0.56 ct samt odlade South sea pärlor. | 15 000 SEK |
959 | RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct med mindre briljanter, tot. 0.50 ct. | Återrop |
960 | RING, två briljant- och en gammalslipad diamant, vardera ca 2 ct, samt baguette- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. 1930-tal. | 210 000 SEK |
961 | RING, briljant- och trapezslipade, tot. ca 4.60 ct. | Återrop |
962 | RING, cabochonslipad ljusblå stjärnsafir, 33.62 ct enl cert GRS, med briljantslipade diamanter, tot. 0.37 ct. | Återrop |
963 | RING, trappslipad blå safir, 4.55 ct med två smaragdslipade diamanter, tot. 0.80 ct. | 25 000 SEK |
964 | ÖRHÄNGEN, peridoter, 6.20 ct, med briljantslipade diamanter, tot 0.57 ct. | 10 000 SEK |
965 | BROSCH, blå safir med antik- och gammalslipade diamanter, tot. ca. 2.20 ct. G.A Dahlgren, 1930-tal. | Återrop |
966 | RING, antikslipad diamant, 5.05 ct. Elon Arenhill, Malmö 1976. | Återrop |
967 | RING, fasettslipad ceriserosa safir, 5.20 ct, med dropp- och briljantslipade diamanter, tot. 2.51 ct. | Återrop |
968 | RING, Boucheron, 'Scala', 99 rosa briljantslipade dimanter, tot. 1.04 ct, och 12 vita carréslipade diamanter, tot. 0.47 ct. | Återrop |
969 | HÄNGSMYCKE, droppslipad diamant, 3.30 ct. Cert. GIA. | 195 000 SEK |
970 | COLLIER, rosa safirer, briljantslipade diamanter, ametister och cabochonslipade peridoter i floralt mönster. | 115 000 SEK |
971 | RING, radiant cut diamant 5.01 ct, med trapez- och briljantslipade diamanter på vardera sida. | 780 000 SEK |
972 | RING, barock pärla med vardera briljantslipad diamant, tot. ca 0.30 ct. | Återrop |
973 | HÄNGSMYCKE/COLLIER, blå droppslipad safir, 3.60 ct, samt dropp- och briljantslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct. | Återrop |
974 | ÖRHÄNGEN, trapez- och baguetteslipade diamanter, tot. ca 5 ct. | 120 000 SEK |
975 | HÄNGSMYCKE, 18 briljantslipade diamanter, infattade i ett hjärta, tot. ca 2.50 ct. | Återrop |
976 | RING, blå safir, 3.62 ct, med briljantslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Stockholm 1980. | 24 000 SEK |
977 | RING, briljantslipad diamant, 2.54 ct. | Återrop |
978 | ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamant, 0.50 ct /st. | 38 000 SEK |