Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
188. Anders Zorn, "Théodore Roosevelt".
188. Anders Zorn, "Théodore Roosevelt".
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
191. Anders Zorn, "Sommar".
191. Anders Zorn, "Sommar".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
187. Anders Zorn, "Berit".
187. Anders Zorn, "Berit".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1050. COLLIER, morganiter, rosa turmaliner och briljantslipade diamanter.
1050. COLLIER, morganiter, rosa turmaliner och briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
625. VÄGGPENDYL, av Lars Simson (urmakare i Göteborg 1761, död 1794). Gustaviansk.
625. VÄGGPENDYL, av Lars Simson (urmakare i Göteborg 1761, död 1794). Gustaviansk.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1553. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing med Qianlongs sigillmärke.
1553. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
95 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
472. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
472. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1609. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
1609. SKÅL, kompaniporslin. Qing dynastin, Kanton ca 1800.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1054. ÖRHÄNGEN, Louis Vuitton, med hängande pärlor och berlocker.
1054. ÖRHÄNGEN, Louis Vuitton, med hängande pärlor och berlocker.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
565. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
565. SPEGEL. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
125. Olof Krumlinde, Gondoler vid Markusplatsen, Venedig.
125. Olof Krumlinde, Gondoler vid Markusplatsen, Venedig.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
216. Hugo Elmqvist, Stående kvinnoakt.
216. Hugo Elmqvist, Stående kvinnoakt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
222. Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt.
222. Kenneth Strobl Tillskriven, Sittande kvinnoakt.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1469. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
1469. BOK med TRÄSNITT, "Qi Baishi hua ji".
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1427. BUDDHA, brons, Ming dynastin, 1500-tal.
1427. BUDDHA, brons, Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1439. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
1439. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1715. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
1715. Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
340 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
817. SOCKERSKRIN, otydlig mästarstämpel, Berlin 1788-1802.
817. SOCKERSKRIN, otydlig mästarstämpel, Berlin 1788-1802.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
605. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
605. KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Sverige, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1308A. SPETSGLAS, fem stycken, olika. Sverige, 1700-tal.
1308A. SPETSGLAS, fem stycken, olika. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
296B. Louis Belanger, Sydländsk flodlandskap med vandrare på väg.
296B. Louis Belanger, Sydländsk flodlandskap med vandrare på väg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1039. RING, navett- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
1039. RING, navett- och briljantslipade diamanter, tot. ca 2 ct.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1529. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1529. VAS, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
753. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 135 cm.
753. SEMIANTIK KESHAN. 205 x 135 cm.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
611. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, 1800-talets början.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1704. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1704. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
770. SEMIANTIK SAROUK. 206 x 143 cm.
770. SEMIANTIK SAROUK. 206 x 143 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
1272. KARAFFSTÄLL. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1600. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1045. HÄNGSMYCKE/BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct, 1800-tal.
1045. HÄNGSMYCKE/BROSCH, antik- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1.40 ct, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
1147. IKON, Ryssland, 1800-TAL.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
768. SEMIANTIK/OLD RUMÄNSK KELIM. 293,5 x 197 cm.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
171. Anders Zorn, "Lots".
171. Anders Zorn, "Lots".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
800. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
800. KAFFEKANNA, av Julius Marianus Bergs, Stockholm 1779. Gustaviansk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
1169. KAVIARSKÅL, av Hiskias Pondinen, S:t Petersburg 1886.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
547. BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
547. BANKETTER, ett par. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
302. Johan Gustaf Köhler, Interiör av Uppsala domkyrka.
302. Johan Gustaf Köhler, Interiör av Uppsala domkyrka.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
760. SEMIANTIK KINA. 282 x 202,5 cm.
760. SEMIANTIK KINA. 282 x 202,5 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
1235. SKÅL med LOCK och FAT, porslin. Ryssland Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
1165. KORG, icke identifierad mästare, Moskva 1829.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
9. Emma Löwstedt-Chadwick, Metande gosse.
9. Emma Löwstedt-Chadwick, Metande gosse.
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
749. OLD SILKE KESHAN. 201,5 x 128 cm.
749. OLD SILKE KESHAN. 201,5 x 128 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
77. Oscar Törnå, Blommande fruktträd.
77. Oscar Törnå, Blommande fruktträd.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1396. JARDINIERE, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr.).
1396. JARDINIERE, keramik. Han dynastin (206 f.Kr – 220 e.Kr.).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1392. KRUKA, lergods. Neolitisk.
1392. KRUKA, lergods. Neolitisk.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
964. ÖRHÄNGEN, peridoter, 6.20 ct, med briljantslipade diamanter, tot 0.57 ct.
964. ÖRHÄNGEN, peridoter, 6.20 ct, med briljantslipade diamanter, tot 0.57 ct.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
158. Eduard Wiiralt, "Neegripead".
158. Eduard Wiiralt, "Neegripead".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. Eduard Wiiralt, "La petite Gisèle" (Väike Gisèle).
159. Eduard Wiiralt, "La petite Gisèle" (Väike Gisèle).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
593. AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.
593. AMPEL, för tio ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
441. SKÅP. England, omkring år 1800.
441. SKÅP. England, omkring år 1800.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1452. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
1452. VASER, ett par, cloisonné. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1550. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
1550. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Chenghuas sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1388. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.
1388. TALLRIKAR, fyra stycken, porslin. Kungl. Dansk, ”Flora Danica”, 1900-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1642. FISKBASSÄNG, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1642. FISKBASSÄNG, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
44. Johan Ericson, Kustmotiv från Särö med segelbåt.
44. Johan Ericson, Kustmotiv från Särö med segelbåt.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
700. TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.
700. TEKANNA, av Gudmund Östling, mästare i Vimmerby 1762-90. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
713. LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.
713. LJUSSTAKAR, ett par, av Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall 1796-1798.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
699. SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.
699. SKRÅBÄGARE MED LOCK, av Israel Buhrmans änka, Stockholm 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
67. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
67. Anna Palm de Rosa, Stockholms slott.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1484. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
1484. PENSELSTÄLL, zitanträ. Troligen, Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
201. John Bauer, Modersglädje.
201. John Bauer, Modersglädje.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
509. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
509. KARMSTOL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.
568. SPEGEL. Sengustaviansk omkring år 1800.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
771. SEMIANTIK/OLD SAROUK. 308 x 210,5 cm.
771. SEMIANTIK/OLD SAROUK. 308 x 210,5 cm.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
1352. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1900-tal.
1352. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
213. Christian Eriksson, "Elof".
213. Christian Eriksson, "Elof".
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
481. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
481. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1306. POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
1306. POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1640. CREMEKOPPAR, sju stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1640. CREMEKOPPAR, sju stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
221. Hans Harry Liebmann, Sittande modell.
221. Hans Harry Liebmann, Sittande modell.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
206. Carl Milles, Hästhuvud.
206. Carl Milles, Hästhuvud.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
224. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
224. Johan Axel Wetterlund, "Tiger".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
219. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
219. Nils Möllerberg, "Vattenhämterska (skuld)".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
387D. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
387D. August Friedrich Heinrich van der Osten-Sacken, Den gamla eken.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
1366. TALLRIKAR, 13 stycken, porslin. Frankrike, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
364. James Ward Hans krets, Pastoralt ruinlandskap med vilande får.
364. James Ward Hans krets, Pastoralt ruinlandskap med vilande får.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. Carl Fredrik Hill, Landskap med stormpiskade granar.
50. Carl Fredrik Hill, Landskap med stormpiskade granar.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin.  Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1711. SERVISDELAR, 18 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
917. ÖRHÄNGEN, vardera mabepärla samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
917. ÖRHÄNGEN, vardera mabepärla samt briljantslipade diamanter, tot. ca 0.35 ct.
Klubbat pris 
9 800 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
217. Tore Strindberg, Krokus.
217. Tore Strindberg, Krokus.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1182. DUBBELPLUNTA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1880-tal.
1182. DUBBELPLUNTA, icke identifierad mästare, S:t Petersburg 1880-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
543. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.
543. STOLAR, ett par. Gustavianska stockholmsarbeten, 1770/80-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1135. ARMBANDSUR, Patek Philippe & Co, Genéve.
1135. ARMBANDSUR, Patek Philippe & Co, Genéve.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK