IKON, Ryssland, 1800-TAL.
"Helgonframställning". Tempera på pannå 29 x 25,5 cm.
Smärre slitage längs kanterna samt smärre färgbortfall och slitage.
Enligt påskrift a tergo är ikonen utförd av Grigorij Alexandrwich Gujon under dennes vistelse hos furst Skovronskij som tillhörde kejsarinnan Elisabeths uppvaktning.